Almanya'dan IŞİD uyarısı: Ukrayna, AB'ye geçiş noktası Almanya'dan IŞİD uyarısı: Ukrayna, AB'ye geçiş noktası

Berlin Emniyet Teşkilatı'nın, gizli tutulan ziyaret programının detaylarının basına kimler tarafından sızdırıldığını öğrenmek için teşkilat içinde iç soruşturma başlattığı kaydedildi.

Zelensky'nin Almanya ziyareti iptal mi edilecek?

‘t-online.de’ adlı Haber sitesi, Ukrayna hükümetine yakın kaynaklara dayandırdığı haberinde, Kiev’in ziyaretle ilgili bilgilerin çoktan öğrenilmiş olmasından son derece rahatsız olduğunu yazdı. Ziyaretle ilgili yayımlanan raporda, ‘görünüşe göre çok hassas güvenlik bilgilerinin’ Alman kaynaklarından kasıtlı olarak sızdırılmasından dolayı ‘büyük hayal kırıklığına uğradıkları’ belirtildi.

Gazeteler gizli ziyaretin detaylarını yazıldı

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski’nin Almanya ziyareti için birinci derecede üst düzey koruma uygulanacağı duyurulmuştu. Zelenski’nin Berlin Havalimanı’nın askeri bölümüne inmesinin beklendiği kaydedildi. Hükümet teyit etmese de Berlin gazeteleri Zelenski’nin programıyla ilgili detaylı bilgiler vermeye başladı. Hatta B.Z. gazetesi, Zelenski’nin kalacağı otelin ismini bile yazdı. 

Zelenski, 14 Mayıs’ta Şansölye Olaf Scholz tarafından resmi olarak askeri törenle karşılanacak. Daha sonra, Charlemagne Ödülü ile onurlandırılacağı Aachen’a bir helikopterle uçacak.