+90 YouTube kanalının röportajına sosyal medyadan farklı tepkiler geldi. “Yasemin bir seks işçisi ve işini seviyor, seks işçiliği yapmasının bir diğer sebebi ise ‘hızlı para'” ifadeleri, birçok kullanıcı tarafından Türkiye’de derinleşen yoksulluk ve ekonomik kriz ortamında “sakıncalı” bulundu.

Deutsche Welle öncülüğünde kurulan +90 isimli YouTube kanalının seks işçiliği hakkında yaptığı Twitter paylaşımı büyük tartışma yarattı. Twitter kullanıcıları paylaşıma Türkiye’nin ekonomik krizle boğuştuğu bir dönemde insanları seks işçisi olmaya teşvik ettiği ve aşağıladığı gerekçesiyle tepki gösterdi.

VİDEO YENİ DEĞİL

+90’nın söz konusu videosu aslında 8 Nisan 2022 tarihinde yayınlandı. Yayınlandığı tarihte, videonun açıklama kısmında şu ifadeler yer aldı:

“Türkiye’de seks işçiliği yasal, mevzuatla düzenlenmiş. Ancak iki seks işçisi yan yana geldiği anda biri diğerini ‘pazarlamaktan’ ceza alıyor. Bir seks işçisi, bir arkadaşıyla yürürken kolluk kuvvetine denk gelirse yine o değil, arkadaşı ceza alıyor. Çünkü yasa, seks işini yasaklamasa da alan sağlamayı cezalandırıyor.

Diğer taraftan genelevler, ‘halk sağlığı’ ve ‘genel ahlak’ gibi kapatmaya temel olabilecek tartışmalı nedenlerle kapatılıyor. Genelevlerin kapatılması, seks işçiliğini merdiven altına itiyor, devlet kontrolünü ortadan kaldırıyor. Yani seks işçileri hem 4A üzerinden yapılan sigortalarını ve 65 yaş emeklilik haklarını hem de sağlık hizmetlerine ulaşımlarını kaybediyor. Uzmanlara göre bu durum, seks işçilerinin şiddete maruz kalmasına ve çetelerin elinde emek sömürüsüne alet olmasına neden olduğu gibi, gerekli sağlık kontrolleri ve aşılara erişimin kısıtlanması nedeniyle bir ‘halk sağlığı problemi’ de yaratıyor.

‘Düşmemiş’ seks işçileri ve uzmanlarla seks işi dolayısıyla yaşadıkları toplumsal ve bireysel sorunları konuştuk.'”