UEFA internet sitesinden yayınlanan duyuruda, Demiral'ın "uygunsuz davranış" gösterdiği iddiası üzerine disiplin soruşturması yürütüleceği kaydedildi. Açıklamada daha fazla detaya yer verilmedi.

Demiral'ın, Avrupa Futbol Şampiyonası'nda (EURO 2024) Türkiye'nin çeyrek finale yükseldiği maç sırasında bozkurt işareti yapması Almanya içinde de eleştiri konusu oldu.

Karşılaşma sonrası bu hareketi sorulan Demiral, bu işareti "Türklükle alakalı" olarak yaptığını söyledi. Demiral, şunları söyledi: 

DEMİRAL: YAPTIĞIMDAN DOLAYI MUTLUYUM

"Bir gol sevinci vardı aklımda. Onu yaptım. Türklükle alakalı. Türk olduğum için çok gurur duyuyorum, o yüzden golden sonra bunu iliklerime kadar hissettim. Öyle bir şey yapmak istedim, yaptığımdan dolayı çok da mutluyum. Bütün taraftarlarımız bizimle gurur duyuyor. Tribünde görmüştüm yapan taraftarlarımızı, onları gördükten sonra daha çok yapasım geldi, çok mutluyum."

İlk golü karşılaşmanın sadece 57'nci saniyesinde kaydeden, 59'uncu dakikada fileleri ikinci kez havalandıran Demiral "maçın adamı" seçildi. Eğer ceza alırsa bu bir sonraki karşılaşmada oynayamaması anlamına gelebilir.

ALMANYA İÇİŞLERİ BAKANI'NDAN TEPKİ

Deutsche Welle'nin haberine göre, Almanya İçişleri Bakanı Nancy Faeser Demiral'ın bozkurt işareti yapmasına tepki gösterdi. Bakan Faeser, X hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, "Türk aşırı sağcıların işaretlerinin bizim stadyumlarımızda yeri yok. Avrupa Futbol Şampiyonası'nı ırkçılık için bir platform olarak kullanmak kabul edilemez. UEFA'nın olayı araştırmasını ve yaptırımları değerlendirmesini bekliyoruz" ifadelerini kullandı.

İç istihbarat kurumu Anayasayı Koruma Teşkilatı'nın (BfV) Almanya'daki Ülkücü Hareket ile ilgili analinizinin linkine de paylaşan Faeser, "Güvenlik birimlerimiz Almanya'daki Türk aşırı sağcıları yakından takip ediyor. 'Bozkurtlar' Anayasayı Koruma Teşkilatı tarafından izleniyor" dedi.

ÜLKÜCÜ HAREKET İÇ İSTİHBARAT TARAFINDAN İZLENİYOR 

Anayasayı Koruma Teşkilatı, Ülkücü Hareketi "Almanya'daki Türk aşırı sağı" olarak tanımlıyor, "iç güvenlik açısından tehdit oluşturan, şiddete eğilimli bir yapı" olarak değerlendiriyor. Ülkücü Hareket, Anayasayı Koruma Teşkilatı tarafından izleniyor. Ancak Ülkücü Hareket de bozkurt selamı da yasak değil.

Bahar Bektaş'ın 'Sürgün asla sona ermez' filmi gösterimde Bahar Bektaş'ın 'Sürgün asla sona ermez' filmi gösterimde

IRKÇI SLOGANA SORUŞTURMA 

Öte yandan Leipzig'de oynanan maç öncesi bir grup Avusturya taraftarı "Almanya Almanlarındır. Yabancılar dışarı" şeklinde slogan attı. Grubun, İtalyan şarkıcı Gigi D'Agostino'nun "L'Amour Toujours" adlı eseri eşliğinde ırkçı ifadeler kullandığı anlar, İsviçre televizyonu yayınına yansıdı.

Türkiye, Avusturya galibiyetinin ardından çeyrek finalde Hollanda ile karşılaşacak. Maç 6 Temmuz'da Berlin'de oynanacak. (Deutsche Welle)