Tesla Direnişi: "Kapitalizmin ötesinde bir hayat mümkün" Tesla Direnişi: "Kapitalizmin ötesinde bir hayat mümkün"

Son dönemde Türkiye'de tatil yapan turistlerde görüldüğü belirtilen "salmonella" vakaları nedeniyle çok sayıda kişinin hastalanması üzerine Birleşik Krallık, Türkiye'ye seyahat eden turistlere acil bir uyarıda bulundu. 

İngiliz basını Daily Express'in aktardığına göre, Birleşik Krallık Sağlık Güvenliği Ajansı (UKHSA), bu yıl İngiltere'de görülen yüzlerce Salmonella vakasının Türkiye'ye yapılan seyahatlerle bağlantılı olduğunu duyurdu.

UKHSA tarafından paylaşılan verilerde, 15 Ocak ve 19 Temmuz tarihleri arasında 241 doğrulanmış Salmonella vakası olduğu ve bunların çoğunun Nisan ayından itibaren Antalya'ya yapılan seyahatleri takiben görüldüğü belirtildi.

Ayrıntılı ve teyit edilmiş seyahat bilgilerine ulaşılabilen 93 vakadan enfekte olan kişilerin, Türkiye'de farklı otellerde konakladığı ve vakaların çoğunun "her şey dahil" tatil paketinin bir parçası olarak otellerde çok çeşitli yiyecekler yediklerinden kaynaklandığı belirtildi.

Turistleri, sadece "kendi soydukları meyveleri yemeleri" konusunda uyaran UKHSA, "Salmonella enfeksiyonları genellikle evde kendi kendine bakımla düzelirken, küçük çocuklarda, yaşlılarda ve bağışıklık sistemi baskılanmış bireylerde daha ciddi olabilir" ifadelerini kullandı.

ONLARCA TURİST FİRMAYA DAVA AÇTI

İngiliz turistlerin, bir tatil firması ile anlaşma yaptığı kaydedilirken, ailelerin, otelde tatil yapmak için 4 bin sterline kadar para ödediği ifade edildi.

37 yaşındaki İngiliz vatandaşı Liam Garnett'ın, 30 yaşındaki eşi Gabrielle ve iki çocuğuyla birlikte Paskalya tatilindeyken gastroenterit şüphesiyle serum bağlandığı belirtildi.

Garnett'ın, otelde geçirdiği "kabus" gibi tatil nedeniyle TUI'ye karşı dava açan onlarca turist arasında yer aldığı kaydedildi.

UKHSA tarafından verilen öneriler ise şu şekilde sıralandı:

–Yemekten önce, tuvaletten çıktığınızda ya da yemek hazırlamadan önce mutlaka elinizi yıkayın.

–Pişmiş yemekleri tüketmeye özen gösterin.

–Sadece bizzat kendinizin soyduğu meyveleri yiyin.

–Pastörize süt ve süt ürünlerini tüketmeye özen gösterin.