Avrupa’daki devrimci- demokratik kurum ve örgütleri hasta tutsaklarla dayanışmaya çağıran TSP, yaptığı eylemlerde Türkiye hapishanelerindeki hasta tutsaklara yönelik baskı politikasına son verilerek, hasta tutsakların derhal serbest bırakılmasını istedi.

Hamm'da ‘Kültürlerde Önyargılar ve Demokrasi' semineri Hamm'da ‘Kültürlerde Önyargılar ve Demokrasi' semineri

Gösterilerde Almanca, İngilizce, Fransızca ve Türkçe olarak “Türkiye hapishanelerinde her yıl çok sayıda hasta tutsak ölüyor! Hasta tutsaklar serbest bırakılsın!“ pankartı açıldı ve hasta tutsakların resimleri taşındı.

Eylemler sırasında okunan açıklamalarda, Sivas katliamının sorumlularının, 90’lı yıllarda yüzlerce insanı işkence ile katledip elleri ve ayakları bağlı olarak evlere gömen, insanların kafasına beton çiviler çakan şeriat yanlısı Hizbullah mensuplarının serbest bırakıldığı, ancak politik hasta tutsakların serbest bırakılmadığı gibi tedavilerinin de engellendiği ve her yıl onlarca tutsağın devlet tarafından ölüme gönderildiği belirtildi.

Değişik dillerde dağıtılan ve okunan açıklamada “Türkiye hapishanelerinde 651’i ağır olmak üzere, 1517 hasta tutsak bulunmaktadır. Kanser, kalp, akciğer hastalıkları veya başka kronikleşmiş hastalıkları olan 1500’ü aşkın tutsak. Bir kısmı yaşlı ve yaşamını tek başına devam ettiremeyecek, hatta yatalak durumda olan yüzlerce tutsak hapishanelerde ısrarla tutulmaktadır. Hasta tutsakların tedavileri engellendiği gibi, iktidarın aracına dönüşmüş olan Adli Tıp Kurumu’nun verdiği “hapishanede kalabilir” raporlarıyla tahliye edilmemektedirler.’’ denildi.

Yoğun ilgi gören gösteriler sırasında yapılan konuşmalarda, “Ancak ağır hasta olan devrimci ve yurtsever tutsaklar tahliye edilmemektedir. Hapishanelerde yaşamını tek başına devam ettiremeyecek durumda olan yüzlerce ağır hasta tutsağın tahliye edilmemesi; yaşam hakkının ihlali’’ olduğu vurgulandı. 

İnsan Hakları Derneği (İHD) verilerine göre; 2022 yılında 78, 2023 yılının ilk 7 ayında ise 35 tutsağın hapishanelerde yaşamını yitirdiğine yer verildi.

Avrupa kentlerindeki merkezi alanlarda gerçekleşen eylemlerde „Hasta tutsaklar serbest bırakılsın!”, “Tedavi haktır, engellenemez!”, “Politik tutsaklara özgürlük!” sloganları atıldı.