ABD, İsrail'de kurulacak çip fabrikası projesini erteledi ABD, İsrail'de kurulacak çip fabrikası projesini erteledi

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Ezidilerin yaşadığı Sincar'daki (Irak) Sikeniye Tıp Kliniği sivil hastanesine yönelik hava saldırısında 8 kişi hayatını kaybetmiş, 15'den fazla kişi de yaralanmıştı.

Iraklı Ezidiler, 17 Ağustos 2021'de gerçekleşen Türk Hava Kuvvetleri'nin saldırısı ile ilgili Türkiye'yi Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Komisyonu'na şikayet etti.

TSK'nın sivil bir hastane olan Sikeniye Tıp Kliniği'ne düzenlediği hava saldırılarından sağ kurtulduğu belirtilen dört davacı Ezidi kadın tarafından, Türkiye BM'ye şikayet edilerek tazminat davası açıldı.

The Guardian'da yer alan habere göre, hava saldırılarından sağ kurtulduğunu belirten Ezidi dört davacı, Türkiye'nin, medeni ve siyasi haklara ilişkin uluslararası sözleşmenin 6. maddesi ile güvence altına alınan yaşam haklarını ihlal ettiğini söyledi. 

Hazırlanması iki yıl süren şikayet dosyasında, Türkiye'nin hava saldırıları sonucunda sivillerin öldürülmesini soruşturmadığı ve mağdurlara etkili çözüm yolları sunmadığı yer aldı.

TSK SALDIRILARI İÇİN İLK DAVA OLMA ÖZELLİĞİ TAŞIYOR

Konuyu BM'ye taşıyan hukukçulara göre, iki yıllık bir soruşturmanın ardından ortaya çıkan Şikayet, Irak'ın Sincar kentine yönelik Türk hava saldırıları konusunda uluslararası bir mahkeme önüne getirilen ilk dava olma özelliği taşıyor. 

Konuya yönelik uluslararası hukukçular, STK'ler ve Ezidi kadınlar için mücadele eden Adalet için Kadınlar, hava saldırıları hakkında resmi bir soruşturmanın yapılmadığı gibi sivillerin öldürülmesi ve ciddi şekilde yaralanmasıyla ilgili hesap sorulmadığını açıkladı. The Guardian'da yer alan habere göre, Türk hava kuvvetlerinin Sincar'da devam eden hava saldırıları, bölgede güvensizliğin sürmesine ve Ezidi soykırımından sağ kurtulanların anavatanlarına dönüşlerine engel oluyor.