Shakespeare'in "Cymbeline" oyunu, I. Elizabeth dönemi saray mensuplarından yazar Sir Thomas North'un şu anda kayıp olan bir oyunuyla şüphe uyandıracak kadar benzerlikler barındırıyor.

“Erwin Motor Bir Adanmışlık Hikayesi” Ulm'da sahne aldı “Erwin Motor Bir Adanmışlık Hikayesi” Ulm'da sahne aldı

The Guardian’ın haberine göre; Fabyan's Chronicle'ın 1533 tarihli baskısı, North'un el yazmalarındaki planın, Shakespeare'in ünlü trajikomedisiyle paralel olduğunu gösteriyor.

Bulgular, 2005'ten beri Hamlet, diğer oyunlar ve North'un yazıları arasındaki bağlantıları ortaya çıkarmak için intihal yazılımı kullanan araştırmacı Dennis McCarthy tarafından analiz edildi.  İncelenen el yazmalarının Shakespeare'in Cymbeline'iyle birçok benzerlik taşıdığını şu sözlerle anlatıyor:

"Örneğin, her ikisi de Julius Caesar'ın Britanya'yı tekrar tekrar işgal etme girişimlerinden bahsederek İngiliz kralları tarafından Roma'ya ödenen haraç meselesine yoğun bir şekilde odaklanıyor. Ayrıca, her ikisi de Cymbeline'in oğulları Guiderius ve Arviragus'a odaklanıyor, bir düşmanı öldürmek için kendini gizleyen bir karakter stratejisini içeriyor ve tarihsel olarak gerçekten de İskoçya'da savaşan bir 'çim duvarının' savaşından bahsediyor."

McCarthy bir Shakespeare inkarcısı olmadığını ama akademisyenlerin, Fabyan'ın Chronicle'ını bir kaynak olarak kabul ettiğini söyleyerek "Cymbeline'in arkasındaki yaratıcı dehanın aslında Thomas North olduğunda şiddetle ısrarcı olduğunu" söyledi.

McCarthy, bazı bilim adamlarının bu tür keşiflerden rahatsız olduğunu söyleyerek "Keşif üstüne keşif elde ettik, bunu görmezden gelmek çok zor hale geldi. Elimizde yadsınamaz kanıtlarımız var. Üstelik aynı kelimenin iki eserde de yanlış yazıldığını gördük’’ dedi.