Almanya'da Sol Parti'den ayrılan Sahra Wagenknecht, Sağduyu ve Adalet İçin BSW Partisi’nin kuruluşu resmen ilan etti. 

Berlin'de bir otelde düzenlenen kuruluş toplantısında konuşan Wagenknecht, "Almanya'daki siyasi parti yelpazesini ve özellikle de ülkemizdeki siyaseti kökten değiştirme potansiyeline sahip bir partinin temelini attığımız için bu aynı zamanda biraz tarihi bir gün de aslında" dedi.

SAHRA WAGENKNECHT VE AMİRA MOHHAMED ALİ EŞ BAŞKAN SEÇİLDİ

Alman turizm şirketi FTI iflas başvurusunda bulundu Alman turizm şirketi FTI iflas başvurusunda bulundu

Basına kapalı yapılan kuruluş toplantısında Wagenknecht ve Sol Parti'den ayrılan Amira Mohamed Ali, 44 kurucu üye tarafından partinin eş başkanları olarak seçildi. İş ve bilim insanı Prof. Shervin Haghsheno BSW Genel Başkan Yardımcılığına getirildi. Sol Parti’den istifa eden Federal Meclis milletvekili Christian Leye BSW Genel Sekreteri, iş insanı Ralph Suikat da saymanı oldu.

Partinin kuruluş toplantısı sonrasında düzenlediği basın toplantısında konuşan Wagenknecht, Sosyal Demokrat Parti (SPD), Yeşiller ve Hür Demokrat Parti'nin (FDP) oluşturduğu koalisyon hükümetini eleştirerek hükümette görülen "beceriksizlik ve kibri" aşmak için bu partiyi kurduklarını söyledi.

Wagenknecht, parti programı hazır olana kadar parti ile kendi adını taşıyan derneğin manifestosunu esas alacaklarını belirtti.

Ekim ayında açıkladıkları manifestoya göre BSW, Almanya'ya göçün sınırlandırılması, kiraların ödenebilir olması, ücretlerin ve emeklilik maaşlarının artırılması, adil bir vergi sistemi getirilmesi, eğitim ve altyapıda yatırımların artırılması gerektiğini savunuyor. BSW, Almanya'da hükümetin yenilenebilir enerjiyi odağına alan iklim politikasına karşı çıkıyor.

Dış politikada ise "Çatışmalarda çözümün askeri yöntemlerde aranmasını ilkesel olarak reddediyoruz" diyen BSW, örneğin Ukrayna'ya silah yardımı yapılmasına tepki gösteriyor. Bunun yanı sıra NATO'ya karşı pozisyon alan BSW, İttifak'ın "tehdit hissi ve savunma reaksiyonu oluşturarak küresel istikrarsızlığa katkı sağladığını" savunuyor.

Haziran ayında yapılacak Avrupa Parlamentosu seçimlerine katılmayı hedefleyen BSW, Eylül ayında Almanya'nın üç doğu eyaletinde yapılacak parlamento seçimlerinde de yer almayı planlıyor.

Basın toplantısında “Almanya’nın yeni bir güce ihtiyacı var” diyen Sahra Wagenknecht, partinin bu yaz yapılacak Avrupa Parlamentosu seçimi ile sonbaharda Brandenburg, Saksonya ve Thüringen’de yapılacak eyalet seçimlerine katılacağınıda açıkladı. İlk etapta 450 yeni üye kazanmayı hedeflerini ve bu konuda seçici davranacaklarını söyleyen Sahra Wagenknecht, “BSW’nin ilk kurultayı 27 Ocak’ta Berlin’de yapılacak” dedi.