Almanya'da Tren Makinistleri Sendikası (Lokführergewerkschaft / GDL) ile işveren konumundaki Alman Demiryolları (DB) arasındaki ücret artışı ve çalışma saatleri sürelerinin azaltılmasına yönelik görüşmeler çıkmaza girerek yeniden grev başladı.

Üç gün süreceği belirtilen grev oylamasına sendika (GDL) üyelerinin yüzde 97 oranında destek verdiği açıklandı.

Deutsche Bahn (DB), grevlerin durdurulması için Frankfurt İş Mahkemesi'ne başvurmuştu. Mahkeme, DB'nin geçici tedbir kararını reddetti. DB ise Frankfurt İş Mahkemesi’nin acil ihtiyati tedbir kararıyla durdurmak istediği başvuruyu reddetmesinden sonra kararı temyize götürdü 

Almanya’da aşırı sağcı "Compact" dergisi yasaklandı Almanya’da aşırı sağcı "Compact" dergisi yasaklandı

TREN MAKİNİSTLERİNİN ÜÇ GÜN SÜRELİ GREVİ BAŞLADI

Alman Tren Makinistleri Sendikası (GDL), yük taşımacılığında görev alan makinistleri üç günlük greve çağırdı. Yük taşımacılığında grev dün akşam saat 18.00’de başladı. Yolcu taşımacılığında planlanan grev ise bugün saat 02.00’de başladı ve yük taşımacılığında olduğu gibi cuma akşamı saat 18.00’e kadar sürecek.

SENDİKANIN TALEBİ: TAM ÜCRET TAZMİNATI VE HAFTADA 35 SAAT ÇALIŞMA

Sendika (GDL), çalışanlar için tam ücret tazminatıyla birlikte mevcut 38 saat yerine haftada 35 saatlik bir çalışma talep ediyor. Demiryolu ise bu talebin gerçekleştirilemez olduğu görüşünde.

Planlanan iş bırakma eyleminin uzun mesafeli ve bölgesel seferlerde çok sayıda iptallere yol açacağı belirtildi. Önceki iki uyarı grevi sırasında olduğu gibi bu kez de DB, uzun mesafeli seferlerinin sadece yaklaşık yüzde 20’siyle hizmet verebileceğini açıkladi.

DB yetkilisi Anja Bröker.tarafından yapılan açıklamaya göre, grevin süreceği 10-12 Ocak (Çarşamba ile Cuma günü) tarihleri arasında planlanan seyahatlerin ertelenmesi istenerek, bu tarihlerde şehirler arası yolculuk için tren bileti olanların biletlerinin sonraki tarihlerde de geçerli sayılacaği belirtildi.

Alman Demir yolları DB (Deutsche Bahn) bünyesinde çalışan grevdeki sendikalı GDL üyelerinin özellikle doğu Almanya eyaletlerinde ve güneybatıda güçlü olduğu açıklandı.