Almanya’da, polisin içindeki ırkçı ve yabancı düşmanı akıma dikkat çekmek için „aşırı sağcı- faşist pislikler var“ diyen, Türkiye kökenli öğretim görevlisi Bahar Aslan, sosyal medya, polis sendikası ve sağcı politikacılar tarafından linç ediliyor. Polisler ve sağcı politikacılardan Bahar Aslan’a hakarete varan mesajlar atılıyor.

„POLİSİ GÖRÜNCE, KALBİM ÇARPIYOR“

Köln, Polis ve İdare Üniversitesi’nde „Kültürlerarası Yeterlilik“ konusunda ders veren Bahar Aslan isimli Türkiye kökenli öğretim görevlisi, „Artık ben veya arkadaşlarım polis kontrolünde yakalanınca kalp çarpıntısı yaşıyorum. Çünkü güvenlik makamlarının içindeki tüm kahverengi (aşırı sağcı) pislikler bizi korkutuyor. Bu sadece benim değil, bu ülkedeki bir çok insanın gerçeği“ diye tweet attı. Ayrıca „polis sorunu- polizeiproblem“ hashtag’ini kullandı.

„İŞTEN ATIN, CEZA DAVASI AÇIN“ DEDİ

Bunun üzerine polis sendikası ve sağ partiler Bahar Aslan’a karşı harekete geçti. Hem sosyal medyaya hem da Alman basınına açıklama yapan Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti Polis Sendikası Başkanı Michael Mertens, „Yakından bakarsanız, bu ifadelerin hem ceza hukuku hem de iş hukuku bakımından kontrol edilmesi gerekir“ dedi. Yani, Türk hocanın cezaya çarptırılması ve iş akdinin de sonlandırılmasını talep etti.

Mertens, kamu görevi yapanlarla ilgili bu açıklamaların toplumu bölme amaçlı olduğunu öne sürdü.

16 YAŞINDAKİ BİR MÜLTECİYİ VURMUŞTU

Bahar Aslan, 2022’de Seneagalli 16 yaşındaki mülteci Mouhammed D.‘nin polis tarafından vurulup öldürülmesinden sonra yaptığı açıklama da, polisi suçlamış ve „bazen yabancılara yönelik hedefli kontroller (ırksal profilleme) ve bazen de kolluk kuvvetlerinin gündelik ırkçılığından şikayetler“i hatırlatmıştı. WDR televizyonuna açıklama yapan Aslan, göçmen toplumunun hukukun üstünlüğüne ve polise olan güveni daha da azalmasına neden olunduğunu savunmuştu.

Cumhuriyet Savcılığı ise o olayda, polisin öldürülen gence karşı orantısız güç kullandığını belirtip dava açtı. O mahkeme halen sürüyor.

CDU: BU NEFRET SÖYLEMİDİR

Bu arada, Hıristiyan Demokrat Parti (CDU), Eyalet Meclis Grubu Başkan Yardımcısı Gregor Golland, FOCUS Dergisi’ne internet üzerinden verdiği demeçte, "Aslan Hanım'ın polis akademisiyle iş ilişkisinden çıkarılmasını” talep etti. Golland, polisi eleştiriyi “nefret söylemi” olarak nitelendirdi ve, “Nefret söylemi geliştiren herkes gitmeli. Bu öğretim görevlisi, polis adaylarına önyargısız bir demokrasi ve hoşgörü görüşü vermeye kesinlikle uygun değil” dedi.

BirGün'ün 20. kuruluş yılı Frankfurt'ta kutlanacak BirGün'ün 20. kuruluş yılı Frankfurt'ta kutlanacak

BAHAR ASLAN'DAN BÜYÜK DİRENİŞ

Gelsenkirchen Kenti’ndeki bir okulda kadrolu öğretmen olan Bahar Aslan, ise bu iddialara sessiz kalmadı. Sosyal medyada tartışma giderek alevlenirken Aslan, “Göçmen bakış açısıyla' konuştum ve arkadaşlarımın izlenimlerini de dahil ettim" diye yazdı ve “kahverengi pisliklerin” ise, tüm polis memurlarını değil, yalnızca insanlık dışı ve ırkça davrananları tanımlamakta kullandığını belirtti. Konuyu, Eyalet İçişleri Bakanlığı incelemeye aldı.