Genel Kurul’da aralarında Reinhard Pohl, Hansjörg Mauch ve Ayla Temel gibi isimlerinde bulunduğu 14 kişilik yönetim kurulunda Christian Stutzke (Kasa) ve Mali Sorumluluk, Lennard Neumann (Sekreter) İkbal Taş ise (Basın) sözcüsü oldu.

Denetleme Kurulu'na ise Şeref Akdem, Azmi Akgül ve Furkan Çok seçildi.

‘Hedefimiz, göçmen gençler için yeni eğitim projeleri’

Türkiye’de yaşanan deprem felaketinde hayatını kaybeden depremzedeler için yapılan saygı duruşunun ardından, tekrar başkanlığa seçilen Harun Öznarin, yaptığı konuşmada, Almanya’da uyum sürecinin başarılı olması ve geleceğin aydınlanması için gençlerin eğitimine önem verilmesinin bilincinde olduklarını belirtti. 

Öznarin "Derneğimizin isminden de anlaşılacağı üzere göçmenlere yönelik çalışmalarımız devam etmekte ve özellikle uyum kursları kapsamında Almanca dil eğitimimiz ağırlıkta. Hedefimiz, göçmen gençler için yeni eğitim projeleri üzerinde çalışmaya devam edeceğiz. " dedi.

Başarılı çalışmalara övgüler yağdı 

CHP Almanya Federasyonu’nda yeni başkan Özgür Uçma CHP Almanya Federasyonu’nda yeni başkan Özgür Uçma

Berlin’den gelerek konuk olarak toplantıya katılan Almanya Türk Veli Dernekleri Federasyonu (FÖTED) Eş Başkanları Mehtap Çağlar ve Kemal Ülker, FÖTED’in kurucularından olan Göçmenler Birliği’ni ve kurucu başkan Hayri Öznarin’i verdiği emek ve desteklerinden dolayı  kutladılar. Mehtap Çağlar konuşmasında, “Tüm işlerinden feragat ederek gönüllü olarak çalışıp bu başarıya ulaşmak çok gurur verici. Hepinizi kutluyorum. Hepimiz elimizi taşın altına koymalıyız” dedi. 

Kemal Ülker ise EWB’nin örnek bir sivil toplum örgütü olduğunu dile getirerek “Bu yola çıktığımızdan beri omuz onuza yürüdük. Bu derneğin çalışmaları ve başarıları anlatarak bitmez. Toplum olarak kendimizi en iyi şekilde ifade edebilmemiz için böyle örgütlenmelere ihtiyacımız var ve her zaman olacak” ifadelerini dile getirerek başarılarının devamını diledi.

Konuklardan, CDU Schleswig-Holstein Eyalet Milletvekili Birte Glißmann ise, Göçmenler Birliği’nin çok önemli projelere ve işlere imza attığını belirterek “Özellikle eğitim ve uyum konusunda güzel çalışmalar yapılıyorlar, çok takdir ediyorum“ dedi.

Pinneberg İlçe Meclis Üyesi ve Meclis Başkanvekili Elke Schreiber de, Göçmenler Birliği’nin Pinneberg bölgesi ve tüm eyalet için vazgeçilmez bir örnek sivil toplum örgütü olduğunu vurgulayarak övgüler yağdırdı.

Genel kurul toplantısı sonunda Göçmenler Birliği’nin (EWB) 28. kuruluş yıldönümü de pasta kesilerek kutlandı.