Sahte evrak çetesine baskın: Üç eyalette gözaltı Sahte evrak çetesine baskın: Üç eyalette gözaltı

Cumali YAĞMUR / Hannover

Hannover Büyükşehir Belediye Başkanı Belit Onay’ın ( Yeşiller) 2030 yılına kadar  Hannover'de "otomobilsiz kent merkezi" projesini gerçekleştirme planına eyaletteki koalisyon ortağı SPD'den sert tepki geldi.

Hannover kent merkezinin sadece yayalara açık ve özel otomobillere kapalı hale getirilmesi projesi, eyaletteki hükümet ortakları arasında ayrılık getirdi.

Belit Onay'a ilk tepki Hannover SPD Başkanı Federal Millet vekili Adis Ahmetović'ten geldi, Ahmetović, "İdeolojik katılık ve sürekli tartışmalar yerine, sorunları çözmeye odaklanıyoruz" dedi.

ÖZEL OTOMOBİLLERE KAPALI KENT MERKEZİ PROJESİ AYRILIK GETİRDİ

Yeşillerli Belediye Başkanı Belit Onay'ın konseptinin temel hedefi, 2030 yılına kadar "otomobilsiz kent merkezi" oluşturmak; Büyük ölçekli yeniden tasarımda yayalara, bisikletlilere, otobüslere ve trenlere sürekli olarak öncelik verilmesiydi.

Koalisyon ortaklığına son veren SPD, şehirde yaşayan vatandaşlara danışılmadığını ve sürece dahil edilmediğini açıkladı.

Hannover SPD teşkilatı, ittifaktan ayrılma kararının sadece "otomobilsiz kent merkezi" projesi olmadığını başka konularda da farklı anlayışlara sahip olduklarını vurguladı. SPD Fraksiyon Başkanı Lars Kelich, 'Onay'ın "otomobilsiz kent merkezi" projesinin koalisyonun geleceğini zorlaştırdı' dedi.

Yeşiller Partisi Eş Başkanı Claudia Görtzen de SPD'yi ittifaka geri dönmeye çağırarak, "Zorluklar ve projeler siyasi oyunlar yüzünden başarısız olamayacak kadar önemli ve büyük. Ancak bunun gerçekleşmesi pek olası değildir" dedi. 

Siyasi yorumculara göre SPD, eyaletteki diğer partilerin desteğini alarak ve koalisyon olmadan belli konularda anlaşarak kenti yönetmek istiyor.