NSU cinayetleri aydınlatılması ve Meclis Komisyonu kurulması konusunda uzun süredir çalışmalar yürüten Hamburg Bağımsız Eyalet Milletvekili Mehmet Yıldız, Parlamentonun gündemine gelen komisyon hakkında önemli açıklamalar yaptı.

SÜLEYMAN KÖPRÜ CİNAYETİ TAM OLARAK AYDINLATILMADI

NSU ile ilgili bir Meclis Araştırma Komisyonunun kurulması konusunda geç kalındığını eleştiren Yıldız “ Bunun için yıllardır kampanya yürütüyorum. NSU cinayetinin işlendiği Hamburg'un henüz bu adımı atmamış olması endişe verici. 27 Haziran 2001 tarihinde Süleyman Taşköprü NSU cinayet serisinin kurbanı oldu. Hamburg Altona'da yaşayan meyve ve sebze satıcısı babasının dükkanında iki farklı silahtan çıkan üç kurşunla öldürüldü. Bu cinayet tam olarak aydınlatılmadı." dedi.

AŞIRI SAĞ GERİ PÜSKÜRTÜLMELİDİR

NSU cinayetlerinin önemsizleştirilmeye çalışıldığını ve örtbas edilmek istendiğini öne süren Yıldız şöyle konuştu: “Eldeki tüm dosyalar açıklanmalıdır. Sorumlu politikacıların timsah gözyaşları dökmesi ama durumu açıklığa kavuşturmak için çok az şey yapması hiçbir işe yaramaz. Dahası, aşırı sağı her düzeyde geri püskürtmek için genel konseptler geliştirilmelidir. Sağcı terör Federal Cumhuriyet'te NSU'dan çok önce başladı ve Münih'teki davayla da sona ermedi. Sağcı terör öncelikle bu toplumda zaten marjinalleştirilmiş olan insanları tehdit etmektedir. Bu nedenle sağcı terörle mücadele etmek isteyenler aynı zamanda toplumsal eşitsizliğin ve kurumsal ırkçılığın da üstesinden gelmelidirler."

Bakanlık raporu: Çocuk cinsel istismarında artış oldu Bakanlık raporu: Çocuk cinsel istismarında artış oldu

DEVLET İŞİN İÇİNDE!

NSU terör örgütünü grubun sadece bilinen çekirdek üçlüsünden değil, bunun ötesinde geniş bir çevreden oluştuğunu varsaymak gerektiğine vurgu yapan Yıldız, “ NSU'nun ırkçı motifli cinayet serisi, devlet güvenlik birimlerinin sağcı teröristlerle işbirliği ve muhbirler olmadan mümkün olamazdı. Alman tarihine demir atan neo-Nazi şiddetinin önemsizleştirilmesi, soruşturma makamlarının suçun ırkçı geçmişine dair belirtileri görmezden gelmesinde, bunun yerine kurbanların ve ailelerinin yakınındaki failleri aramasında da rol oynuyor. Polisteki ırkçı saldırıların ve sağcı ağların sıklıkla ortaya çıkan münferit vakalardan, tek faillerden veya tanınmayan siyasi saiklerden bahsetmesi endişe verici ve sorumsuzcadır. Bu yaklaşım ve uygulamalar değişmeli“ diye ifade etti.

GERÇEĞİ GÜN IŞIĞINA ÇIKARACAK BİR SORUŞTURMA KOMİTESİNE İHTİYAÇ VAR

Gazeteciler ve sivil toplumun, NSU cinayetleri ve sağcı şiddetin kamuoyunun aydınlatılmasına federal ve eyalet hükümetlerinden, güvenlik makamlarından ve gizli servislerden çok daha fazla katkıda bulunduğunu dile getiren Yıldız “Federal hükümetin tam bir soruşturma yürütme sözü en ufak bir şekilde yerine bile getirilmedi. Anayasayı Koruma Dairesi tarafından dosyaların parçalanması veya Hessen'de CDU ve Yeşiller tarafından dosyaların on yıllardır bloke edilmesi, Hamburg'da bir soruşturma komitesi kurulmasının reddedilmesi. 6 Nisan 2006'da Kassel'de NSU tarafından işlenen Halit Yozgat cinayetinde bizzat hazır bulunan Hessenli gizli servis ajanı Andreas Temme'nin siyasi olarak bir koruma şemsiyesi altında tutulması, devletin olayı araştırmak ve hesaplaşmak konusundaki isteksizliğinin kanıtıdır. İşte tam da bu yüzden Hamburg'un artık gerçeği gün ışığına çıkaracak bir soruşturma komitesine ihtiyacı var" dedi.