Orban: “Merkel döneminde Rusya'nın işgali asla olmazdı” Orban: “Merkel döneminde Rusya'nın işgali asla olmazdı”

Almanya'da Neonazilere yönelik saldırıları planlamak ve bunlara katılmaktan iki buçuk yıldır tutuklu olan 28 yaşındaki Lina E., isimli öğrenci kadına, Dresden’deki Saksonya Eyalet Mahkemesi’ndeki 97’nci duruşmada 5 yıl 3 ay hapis cezası verildi.

İddianamede Kasım 2020’de gözaltına alınan Lina E.'ye 8 yıl hapis cezası verilmesi talep edildi.

Aynı davada yargılanan Jannis R. 2 yıl 5 ay, Lennart A. 3 yıl, Jonathan M. 3 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Mahkeme Başkanı Hans Schlüter-Staats cezaları açıkladıktan sonra mahkeme salonunda yükselen protesto seslerinden dolayı duruşmaya ara verdi.

Mahkeme binasının dışında Lina E. ile dayanışma göstermek için çok sayıda kişi toplandı.

Başta Leipzig olmak üzere Almanya'nın birçok kentinde yüzlerce kişi "Hepimiz antifaşistiz. Antifaşist olmak suç değil bir zorunluluktur" sloganları ile gösteriler yaptı. 

LİNA E. GEÇİCİ OLARAK SERBEST BIRAKILDI

Dresden Yüksek Bölge Mahkemesi Devlet Koruma Dairesi başkanı Hans Schlueter-Staats tarafından yapılan açıklamaya göre tutukluluk durumu geçici olarak askıya alınacak. Lina E., karar kesinleştiğinde ise cezanın geri kalanını çekmek zorunda.

Mahkeme tarafından pasaportu ile kimliğine de el konulan Lina E., haftada iki kez polise imza vermek şartı ile serbest bırakıldı. 

Lina E.'nin geçici olarak serbest bırakılması mahkeme salonu dışında bekleyen çok sayıdaki antifaşist göstericiler tarafından dakikalarca alkışlandı.

Lina E'nin geçici olarak tahliye kararı sonrası Hamburg'daki Rote Flora Kültür Merkezi önünde buluşan yüzlerce antifaşist gösterici havai fişekler ile kutlama yaparak semtte korsan bir gösteri gerçekleştirdi.