Korona virüs salgınının genel olarak erkekler, kadınlar ve çocuklara bulaşma koşulları eşit. Ancak COVID-19’dan dolayı erkekler daha fazla hasta oluyor ve ölüyorlar. Öte yandan kadınlar ve çocuklar daha az risk altında. 

Pandeminin başlangıcından bu yana, erkeklerin neden daha fazla öldüklerine dair spekülasyonlar yapılıyor. Erkekler sağlıklarına daha az dikkat ediyor, daha sık sigara içiyor ve daha az yemek yiyor. Özellikle yaşlı neslin sağlıksız bir yaşam tarzı var. Ayrıca erkekler genellikle daha az doktora gidiyorlar. 

 Araştırmalar; kadınların erkeklerle aynı koşullar içinde hasta olduklarını gösteriyor. Ancak erkeklerin virüse karşı daha hassas ve enfeksiyondan ölme olasılığının daha yüksek olduğu belirtiliyor. Bu sonuç, kesinlikle, önceden var olan hastalıklardan da kaynaklanmaktadır. Örneğin, erkeklerin kadınlara göre kardiyovasküler hastalıklara yakalanma ve ölme olasılığı çok daha yüksektir. Tabi yaş oranı da belirleyicidir: Robert Koch Enstitüsü'ne (RKI) göre, 70 ila 79 yaş arasındaki tüm yaş gruplarında kadınlardan en az iki kat daha fazla erkek ölmektedir. Ayrıca kadınlarda güçlü bir bağışıklık sistemi olduğu da ileri sürülüyor. 

Bağışıklık sistemini uyaran ve böylece patojenlere karşı daha hızlı ve daha kitlesel davranan kadın cinsiyet hormonu östrojenin bundan öncelikle sorumlu olduğu belirtiliyor. 

Erkek testosteron ise vücudun savunmasını engeller. Doktorlara göre, kadınların bağışıklık sisteminin, viral enfeksiyonlara erkeklerden daha hızlı ve daha güçlü tepki verdiği gerçeği, grip veya basit soğuk algınlığı gibi diğer viral hastalıklarda da belirgindir. Buna göre, "erkek soğuk algınlığı" ile ilgili şakalar bile gerçek bir öz barındırıyor gibi görünüyor. 

Öte yandan, kadınların bağışıklık sisteminin aşırı tepki verdiği ve kendi hücrelerine saldırdığı oto-bağışıklık hastalıklarından dolayı bir risk içinde oldukları açık. 

Ayrıca kadın, kendi sağlığına erkeklere kıyasla daha fazla önem vermektedir. Buna göre, kadınlar doktora daha fazla gidiyorlar. 

Kadınların, doktorların yazdığı ilaçları zamanında ve kesintisiz şekilde aldıkları sabitken erkeklerin bunlara çok fazla dikkat etmedikleri bilinmektedir.  

Erkeklerin bu konuda daha fazla bilinçlenmesi ve sağlıklarına dikkat etmesi için eğitilmeleri gerektiğine inanıyorum. 

Erkekler genelde vurdum duymaz oldukları gibi temizliğe de yeterince dikkat etmemektedirler diye düçünüyorum.  

Sağlığın çok önemli olduğunu, erkekler kendilerine biraz dikkat ederlerse daha iyi olacağını düşünüyorum. 

Bu yazı sonucunda erkeklerin daha sık doktora gitmelerini ve sağlıklarını korumalarını diliyorum.