Almanya Milli Takımı'nın eski yıldız futbolcusu Mesut Özil'in sol göğsüne üç hilalli bayrak ve bozkurt simgelerinden dövme yaptırması, Alman medyası ve sosyal medya kullanıcıları tarafından sert eleştirilere ve tepkilere yol açtı. 

Mesut Özil'in Çeşme /Alaçatı'daki kişisel antrenörü ve fitness eğitmeni Alper Aksaç'ın sosyal medya hesabından paylaştığı fotoğraf sonrası, Almanya'da başta Spiegel, ZDF ve Berliner Zeitung konuya geniş yer vererek, Özil'in yaptırdığı dövmenin aşırı sağı temsil ettiği belirtildi. Haberlerde "Mesut Özil'in dövmesi: Aşırı sağcıların sembolü" ifadelerine yer verildi. 

Alman ZDF'e göre, Özil belki de dövmesinin bu ülkede neye sebep olduğunun farkında bile değildi.

Alman kamu televizyonu ZDF'in Online sitesinde, Özil'in göğsündeki üç hilalli bayrak ve bozkurt dövmesi için dikkat çekici ifadeler kullanıldı.

ZDF: ÖZİL BUNU NEDEN YAPIYOR?

"Milliyetçi 'Bozkurtlar' dövmesiyle kendini gösteren Mesut Özil, çok eleştiri aldı. Bu grup ne kadar aşırı sağ ve Özil bunu neden yapıyor?

Instagram'daki fotoğraflar, eski dünya futbol şampiyonunu göğsünde tartışmalı bir dövmeyle gösteriyor - üç hilal ve uluyan kurt. Bunlar, Almanya'da Anayasayı Koruma Dairesi tarafından gözlemlenen "Bozkurtlar" olarak da bilinen aşırı sağcı Türk "Ülkücü Hareketi"nin sembolleridir."

Sosyal medya kullanıcıları ise üç hilalin Türkiye'de aşırı sağcı Milliyetçi Hareket Partisi'nin sembolü olduğuna dikkati çekti ve 'Bozkurt' sembolünün Alman Anayasayı Koruma Dairesi tarafından aşırı sağcı bir sembol olarak tanındığını vurguladı. 

Avrupa Türkiyeli Yazarlar Grubu Almanya'da buluştu Avrupa Türkiyeli Yazarlar Grubu Almanya'da buluştu

Konuyu kamuoyuna ilk duyuranlardan, uzun süre Spiegel'in eski Pakistan muhabiri gazeteci Hasnaim Kazim ise, Twitter hesabından yaptığı bir paylaşımda şu ifadeleri kullandı:

"Özil, Türk Nazilerinin simgesi olan 'Bozkurtlar' dövmesini gösteriyor. Özil'i Erdoğan'la poz verdiği için zaten eleştirmiştim ama ırkçı düşmanlıklara karşı onu savundum ama kendisi faşist bir hayran gibi görünüyor."

Öte yandan Aachen Üniversitesi'nden siyaset bilimcisi Mahir Tokatlı, "Özil'in davranışı uzmanları şaşırtmıyor" dedi ve ekledi Özil, "herkesin zaten bildiğini yani kendisinin bir Türk milliyetçisi olduğunu bir kez daha doğruladı" yorumunu yaptı. Tokatlı'ya göre, Özil'in Erdoğan ile birlikte fotoğraf çektirmesi bile tesadüf değildi.

Essen'deki Radikalleşme Araştırma ve Önleme Merkezi'nin başkanı Türkiye uzmanı Burak Çopur ise, "Özil'in dövmesine hiç üzülemiyorum. Türkiye'de her zaman bozkurtları ve üç hilali görebilirsiniz. MHP'nin aşırı sağcılığını ve bozkurtları defalarca haber yaptım. MHP, Erdoğan'ın AKP'si ile zaten ittifak halinde" dedi.