Almanya'nın popüler marketlerinden biri olan Lidl, reyonlarında bulundurduğu bir cips markası için geri çağırma başlattı. Ürünün alerjen madde içerdiği tespit edildi. Geri çağrılan ürünün 300g'lık paketlerdeki Snack Day tuzlu tortilla cipsleri olduğu açıklandı.

Tüketimden kaynaklanan olası alerjik reaksiyon nedeniyle, süt proteini alerjisi olan kişiler geri çağırmadan haberdar olmalı ve etkilenen ürünü tüketmemelidir. Süt proteini alerjisi olmayan kişiler için ürün kısıtlama olmaksızın tüketime uygundur.

Etkilenen ürün Lidl tarafından Almanya'da Hamburg, Mecklenburg-Vorpommern, Saarland ve Schleswig-Holstein dışındaki tüm eyaletlerde satıldı.

LIDL TARAFINDAN AÇIKLAMA YAPILDI

Açıklamadaki "İçerikler etikettekinden farklı olabilir. Lidl'de etkilenen, Belçikalı üretici "NV Snack Food Poco Loco"nun "Snack Day tuzlu tortilla cipsi, 300g" ürünüdür. Geri çağrılan ürünün son kullanma tarihi 14 Aralık 2024 ve lot numarası 34045 0421'dir. Geri çağırmanın nedeni, paketteki yanlış ürün olabilir. Bildirilen tuzlu tortilla cipslerinin yerine peynir aromalı tortilla cipslerinin de dahil edilmesi göz ardı edilemez.

Almanya Cumhurbaşkanı Steinmeier'den Türkiye ziyareti Almanya Cumhurbaşkanı Steinmeier'den Türkiye ziyareti

Peynir aromalı tortilla cipsleri, ambalaj üzerinde etiketlenmeyen süt ürünleri içerdiğinden, bu durum özellikle alerjisi olanlar için tehlikeli olabilir. Bu nedenle süt proteinine alerjisi olan kişiler özellikle dikkatli olmalı ve ürünü tüketmemelidir. Ancak alerjisi olmayan kişiler ürünü kısıtlama olmaksızın tüketebilir. Üreticinin diğer ürünleri ve diğer üreticilerin tortilla cipsleri etkilenmez." ifadeler dikkat çekti.