Ufuk Evla Bostan / Frankfurt

Gazeteci Işın Ertürk, 30 seneyi aşkın süredir çeşitli basın organlarında muhabir ve haber müdürü olarak çalışmaktadır. 

Ertürk, sadece tiyatro sanatına değil sanatın tüm alanlarında faaliyet gösteren kişi ve kurumları gerek haberlerinde gerekse kurucu yönetim kurulu üyesi olduğu ve halkla ilişkiler çalışmasını yaptığı Stuttgart merkezli „Türkuaz Kültür ve Sanat Derneği'nde (Turkuaz e.V. ) uzun yıllardır tiyatro dersleri, şiir, karikatür, Türk Sanat Müziği, enstrüman eğitimi ve özgün müzik gibi çeşitli kollarda temsil edip, konserler ve çeşitli sanatsal organizasyonlarla Baden Württenberg Eyaleti`nde uluslararası düzeyde yaşatmaya devam ediyor. Bahse konu olan dernek geçtiğimiz yıl, yazar, özgün müzik sanatçısı, aynı zamanda birleşmiş milletlerin barış elçiliği konuşulan büyük sanatçı Zülfü Livaneli ve yazar, tarihçi ile İstanbul Oyuncak Müzesi kurucu sahibi sayın Sunay Akın`ı da kitap tanıtımı ve bir dizi konser programı için Stuttgart da ağırladı. Dernek, konserler dışında çeşitli özgün tiyatro oyunlarını üyeleri ve eğittikleri öğrenciler üzerinden Stuttgartlı tiyatroseverlerle buluşturuyor.

Anadolu Tiyatro ödülleri, geçtiğimiz hafta İstanbul Mask-Kara Tiyatrosu Tamer Levent Sahnesi`nde gerçekleşen törenle sahiplerini buldu. Gazeteciliği bir meslek olarak değil adeta bir yaşam şekli olarak icra eden bir gazeteci olan Işın Ertürk`ün sanatın her türüne verdiği desteğin bu şekilde ödüllendirilmesi, son 25 yılda gazeteciliğin getirildiği yerden esef duyan biz yeni dönem gazetecilere adeta hayat öpücüğü ve umut oldu.

Aldığı bu güzel sürpriz ödül hakkında konuştuğumuz gazeteci Ertürk; „Umarım bu çok özel ödül törenini, buluşmayı Almanya'da da gerçekleştirebiliriz. Tabii ki böyle sanata ve kültüre deger veren bir kurumdan ödül aldigim icin onur duydum“ şeklinde konuştu.

Avrupa Türkiyeli Yazarlar Grubu Almanya'da buluştu Avrupa Türkiyeli Yazarlar Grubu Almanya'da buluştu

Anadolu Tiyatro Ödüllerinin habercilik dışındaki bu yıl ki diğer sahipleri ise Uluslararası Sanata Evet Ödülü dalında İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Tunç Soyer ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Ekrem İmamoğlu oldu. Başkanlar, görevleri boyunca sana ve kültüre verdikleri değer ve katkıları nedeni ile ödüle layık görüldüler. Uluslararası Anadolu Tiyatro Ödülleri bu yıl 17 kentte ve 9 yabancı ülkede sanata katkı sunan kurum ve kişilere veriliyor. Türkiye'nin sınırlarını aşarak yurt dışındaki sanatçıları da kucaklayan Uluslararası Anadolu Tiyatro Ödülleri'ni bugün 144. sayısına ulaşan Tiyatro Gazetesi düzenliyor. www.tiyatrogazetesi.net ulusal ve uluslarası alanda ödül veren tek kurum olma özelliğini sürdürüyor.

Gazeteci Işın Ertürk dışında, Avrupa başkentlerinde de geleneksel Türk tiyatrosu, tiyatro sevdalısı gazeteciler tarafından büyük bir emek ve çaba ile uzun yıllardır temsil ediliyor. Bilindiği üzere Belçika`nın başkenti Brüksel de çocuk ve genç tiyatrocuların eğitimine yaptığı katkılarla bilinen Cumhuriyet gazetesinden karikatürist Erdinç Utku da eşi Serpil Aygün ile birlikte kurduğu „ Binfikir“ adliıtiyatro sahnesiyle uzun yıllardır koreograf, sahne düzeni ve metin yazarı olarak göçmen kökenli Brükselli çocuk ve gençlere tiyatro sanatını öğretiyor, tiyatronun çocukların pedagojik gelişimlerindeki yadsınamaz katkıyı savunuyor. Tiyatro sanatına ve Brüksel'deki göçmen çocukların eğitimine yaptığı bütün bu katkılardan dolayı Brüksel Belediyesi tarafından da teşvik ve takdir ediliyor. Bunun dışında Uluslararası Anadolu Tiyatro Ödüllerinin seçici kurulunda da bulunan Berlinli gazeteci, pedagog, yazar ve tiyatro sanatçısı Yalçın Baykul da tek başına başkent Berlin`de uzun yıllardır tiyatro sanatına verdiği katkılar ve hizmetleri ile biliniyor. Baykul, özellikle tiyatro sanatının göçmen kökenliler tarafından tanınması ve değer görmesi için mücadele eden ve Berlin sahnesinde Geleneksel Türk tiyatrosunun Brecht'ten aldığı nefesi sürdürmeye çalışan isim olarak biliniyor.