Almanya'da destekleyicileri arasında DOMiD e.V. (Almanya’ya Göçün Dokümantasyon Merkezi ve Müzesi) ve Kuzey Ren-Vestfalya Uyum Meclisleri Konseyi iş birliği, Köln Kültür Dairesi'nin bulunduğu ve Kuzey Ren- Vestfayla Eyaleti Çocuk, Aile, Sığınmacılar ve Uyum Bakanlığı Müsteşarı Serap Güler'in himayesinde bir Edebiyat Yarışması düzenleniyor.

Edebiyat Yarışması ile ilgili Dünya Verlag tarafından yapılan açıklamada, "Öykü ve şiir dalında düzenlenen bu ödüllü yarışma ile; göç sürecinde yaşananlara, göçmenler ve göç ülkesi insanı bakış açısıyla, edebiyatın gücüyle kayıt düşerek bu tarihselliğin gelecek kuşaklara aktarımına katkıda bulunmak amaçlanmaktadır." ifadeleri dikkat çekti.

Açıklamanın devamında: "Yarışmanın toplam 5.000,00 EUR tutarındaki ödülleri şu şekilde belirlenmiştir: Öykü ve şiir dallarında, birincilere 1.000,00 EUR; ikincilere 600,00 EUR ve üçüncülere 400,00 EUR. Ayrıca mansiyona değer görülen eser sahiplerine, 1.000,00 EUR tutarında, göçmen kökenli yazarların kitaplarından oluşan “kitap seti” armağan edilecektir.

Yarışmamıza başvuru 1 Mart 2021 ile 30 Haziran 2021 arasındadır ve sonuçlar, İş Gücü Anlaşmasının yıl dönümü olan 30 Ekim 2021 tarihinde Köln’de yapılacak ödül töreninde açıklanacaktır." denildi.

Ayrıca, yarışmada derece alan ve değer görülen eserler kitap olarak yayımlanacak.

Yarışmaya ilgi duyanlar için başvuru adresi ise şu şekildedir: Dünya Verlag e. K., Neumarkt 41-43, 50667 Köln [email protected] | www.dunya-verlag.de