16 Ekim ile 20 Kasım arasında 5 binden fazla kişinin ülkeye girişi engellenirken, “güvenli ülke” sayılan Türkiye'den gelenler, özellikle seçilip ayrıldı. Türkiye'den gelen kaçak göçmenler geri çevrildi ve geldikleri ilk Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkeye gönderildi. Almanya'ya girebilen ve ilticası kabul edilmeyen Türkiye'den gelenlerin bir an önce ülkeyi terk etmesi istendi.

ALMANYA DOĞUMLU İKİ ÇOCUK BABASI YILMAZ ERCAN'IN İLTİCASI REDDEDİLDİ

Almanya'ya kaçak yollardan gelenler arasında bulunan ve yaklaşık 3 yıldır Hamburg'da yaşayan Balıkesirli Yılmaz Ercan'ın kısaca geliş hikayesine yer veriyoruz.

Türkiye'de yaşanan siyasi kutuplaşma ve ekonomik darboğaz devam ederken ülkeyi farklı yollardan terk ederek Almanya'da iltica edenlerden biri de, ilk kez henüz 5 yaşındayken 1973 yılında Almanya'ya gelen Yılmaz Ercan.

5 yaşından 13 yaşına kadar Almanya'da ailesinin yanında yaşayan ve babasının ani vefatı sonucu annesinin kararı ile Türkiye'ye kesin dönüş yapan Yılmaz Ercan, şimdi 56 yaşında. Almanya doğumlu yetişkin iki çocuk babası olan Alevi kökenli Yılmaz Ercan'ın, neden Türkiye'yi terk ederek Almanya'da iltica ettiğini sorduk.

Geçmiş yıllarda yaşadığı fırtınalı hayatın da etkisiyle bugüne kadar 5 kez kaçak yollardan Almanya'ya girerek uzun süre Hamburg'da yaşayan Ercan'ın, geçmişte bahis oyunları ve kumar hastası (otomat) olduğunu öğreniyoruz. 

Kendi ifadesiyle, yasa dışı yollardan çok para kazanmasına rağmen, en son sosyal medyadan AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı eleştirmesiyle hayatının altüst olduğunu açıklayan Ercan, kısa sürede resmi çevrelerin hedefi haline geldiğini belirterek, tutuklanma korkusuyla Türkiye'yi kaçak yollardan terk ederek Hamburg'da iltica ettiğini belirtti.

İltica mahkemesi tarafından kısa süre içinde dilekçesi reddedilen Ercan, "Türkiye'de yaşamak için bir güvencem olsa burada bir dakika durmam" dedi. Hapishanelerde sudan gerekçelerle tutuklu binlerce kişinin olduğunu ifade eden Yılmaz Ercan, yetkili iltica mahkemesinin kendi dilekçesi ile ilgili geçmiş ön yargılardan uzak değerlendirme yapmasını beklediğini ifade etti.

Mahkemenin detaylı araştırma yapmadan iltica deilekçesini reddettiğini aktaran Ercan, mahkemeye yeni gerekçeler ile itiraz edeceğini belirtti.

'BİR DİKTATÖRÜN KIRMIZI HALI İLE KARŞILANMASINI AYIPLIYORUM'

AB sınırlarından düzensiz göçmen geçişleri yüzde 23 azaldı AB sınırlarından düzensiz göçmen geçişleri yüzde 23 azaldı

AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Almanya Başbakanı Scholz ile Berlin'de bir araya gelmesini (17 Kasım) protesto için bir grup arkadaşıyla Berlin'e gittiğini söyleyen Ercan, "Türkiye'yi kendisi gibi düşünmeyenlere ve tek adam sistemini eleştirenlere yaşanmaz hale getiren, anti-demokratik ve faşist uygulamalara tepki gösteren aydın ve demokratları, zindanlara tıkan bir diktatörün Almanya'nin başkenti Berin'de kırmızı halıyla karşılanmasını anlayamıyorum, hatta ayıplıyorum" dedi.

Uzun süredir psikolojik sorunlar ile her gün Türkiye'ye iade edilme korkusu yaşadığını dile getiren Yılmaz  Ercan, "Türkiye'ye polis zoruyla gönderilirseniz ne yaparsınız?" sorumuza ise şu yanıtı verdi.

'HAPİSHANELER TIKA BASA DOLU, TUTUKLULAR NÖBETLEŞE YATIYOR'

"Avukatımın verdiği bilgiye göre, büyük olasılıkla gözaltına alınarak yok yere tutuklanacağım. Siyasi nedenler sonucu Erdoğan'ı eleştiren, sosyal medya platformlarında yorum yazanlar zaten resmi çevreler tarafından fişlenerek hedef haline gelmektedir. Sadece 15 Temmuz 2016 darbe girişimi gerekçesi ile Gülen cemaati adı altında on binlerce muhalif, demokrat, akdemisyen, aydın sebep gösterilmeden tutuklandı. Tıka basa dolu olan hapishanelerde insanların nöbetleşe yattıkları sık sık basına yansımaktadır. Tutuklanırsam ne zaman serbest bırakılırım bilmiyorum ama tüm bu sebepleri de dikkate alarak yüz defa da olsa Türkiye'yi terkederek yeniden Almanya'ya gelmenin yollarını ararım."