‘Reichsbürger’ (İmparatorluk Vatandaşları) örgütünün, demokratik düzeni zorla yıkmayı planladığı ve kendi devletlerini kurmak istediği iddia ediliyor.

Almanya'da anket sonucu: Hükümete destek yüzde 16’da kaldı Almanya'da anket sonucu: Hükümete destek yüzde 16’da kaldı

Terörizmle suçlanan ve Alman ordusunda görev yapmış eski bir asker, Henry XIII Prens Reuss liderliğindeki örgütün hazırlıkları hakkında bilgi verdi.

Reichsbürger’ (İmparatorluk Vatandaşları) davasında zanlının avukatı aracılığıyla yaptığı açıklamada, Berlin’deki Federal Meclis (Reichstag) binasında ‘genel bir keşif’ yapılması konusunun gündeme geldiğini belirtti. Zanlının avukatı Stern dergisinde yer alan haberde, dergiye yönelik özel açıklamaların müvekkili tarafından onaylandığını söyledi.

Eski asker zanlı, yaptığı açıklamada, Meclis’te keşif yapmak istediklerini, gerektiğinde parlamento üyeleri ve hükümetle karşı karşıya gelme ihtimalinin bulunduğunu açıkladı. Saldırı planı olmadığını belirten zanlı, “Reichstag’a askeri güçler kullanılarak bir saldırı düzenlenmesi, siyasi açıdan anlamsız olduğu için hiçbir zaman planlanmadı” dedi.

Zanlının Maximilian E., olduğu belirtildi. Zanlı 21 Mayıs’tan itibaren Frankfurt am Main Yüksek Bölge Mahkemesi’nde yargılanacak 9 sanıktan biri. Federal savcılık, 2022 yılı sonunda tutuklanan grubu bir terör örgütüne üye olmak ya da terör örgütünü desteklemekle suçluyor. Bu kişilerin Almanya’daki devlet düzenini şiddet yoluyla ortadan kaldırmayı planladıkları iddia ediliyor. (DHA)