Göç Senfonisi'nin Avrupa prömiyeri Köln’de gerçekleşti Göç Senfonisi'nin Avrupa prömiyeri Köln’de gerçekleşti

HALİT DEMİRBAĞ / HANNOVER

Almanya'da yakalandığı kanser hastalığına karşı uzun süredir mücadele eden Yasin Ketenoğlu, 31 Mart günü tedavi gördüğü Hannover'in Siloah hastanesinde yaşamını yitirdi.

12 Eylül öncesi Dev-Genç önderlerinden olan Yasin Ketenoğlu, Devrimci Yol ana davasında idamla yargılandı ve 8 yıl Mamak Askeri Cezaevi'nde tutsak kaldı.

Tahliye olduktan sonra yurt dışına çıkan Ketenoğlu, uzun süredir Hannover'de yaşıyordu. Yasin Ketenoğlu'nun ölümünden sonra yol arkadaşları Hannover Alevi Derneği'nde bir uğurlama töreni yaptılar, Yaşamından kesitlerden oluşan Slayt gösterisi ve konuşmaların ardından vasiyeti üzerine toprağa verilmek için Antalya'ya uğurlandı .

YASİN KETENOĞLU KİMDİR?

1956 yılında Malatya’da doğdu. Devrimci düşüncelerle okuduğu Turan Emeksiz Lisesi’nde tanıştı. 1970 yılında Hacettepe Üniversitesi Ekonomi bölümüne girdi. Dev-Genç yönetiminde yer aldı. 1978 yılında Dev-Genç genel sekreterliğini yürüttü.

12 Eylül 1980 askeri darbesi sonrasında 7 Kasım 1980’de Ankara’da tutuklandı, idamla yargılandı. Mamak Askeri Cezaevi’nde 8 yıl hapis yattı. 1987 yılında tahliye oldu. 1989 yılında yurt dışına çıktı.