Alman Der Spiegel'in İsrail'deki TV kanalı Channel 12 ile Jerusalem Post gazetesinden aktardığı habere göre, İsrail kabinesinin bu akşam yerel saatle 20.00'de toplanacağı belirtildi.

Toplantıda kabinenin İsrail ile Hamas arasında beklenen rehine takası anlaşmasını onaylayacağı ifade edildi. İlk etapta 50 rehinenin takas edileceği yazıldı.

Buna göre, Hamas ile İsrail arasında 5 günlük(bazı kaynaklara göre 4 gün) ateşkes konusunda anlaşıldı ve Hamas aralarında 40 çocuk ile 12 kadının bulunduğu ilk rehine takasını kabul etti. Channel 12 TV kanalı, 150 ila 300 arası Filistini tutuklunun takas edileceğine yer verdi. 

Haberde hergün 10 İsrailliye karşı İsrail'de tutuklu 30 Filistinlinin takas edileceği yazıldı.

Haberlere göre anlaşma aynı zamanda 100 ila 300 kamyonun Gazze Şeridi'ne gıda, tıbbi malzeme ve yakıt getirmesine de izin veriyor. Kanal 12'nin haberine göre rehine kurtarma çalışmaları Perşembe veya Cuma günü başlayabilir. Daha fazla rehinenin serbest bırakılmasını sağlamak için ateşkesin uzatılması da mümkün.

İsrail’e göre, Hamas'ın silahlı kanadı Kassam Tugayları'nın elinde 239 İsrailli esir bulunuyor.

İsrail hapishanelerinde 2000’den fazlası idari tutuklu olmak üzere yaklaşık 7 bin Filistinli tutuklu bulunuyor.

İsrail güçleri, 7 Ekim’den bu yana işgal altındaki Batı Şeria ve Doğu Kudüs’te yaklaşık 3 bin Filistinliyi gözaltına aldı.

Netanyahu, bugün yaptığı açıklamada, rehine takası konusunda ilerleme kaydedildiğini ve "yakında" iyi haberler almayı umduklarını belirtmişti.

Nestlé'ye suçlama: Bebek gıdalarına şeker ekliyor Nestlé'ye suçlama: Bebek gıdalarına şeker ekliyor

Katar Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mecid el-Ensari de bugün yaptığı açıklamada, İsrail ile Hamas arasında rehine takası anlaşmasında bugüne kadarki "en yakın noktaya ulaşıldığını", "kritik ve son aşamaya" gelindiğini söylemişti.