Almanya’da Sol Parti'nin (Die Linke) Augsburg’da yapılan kurultayında, Janine Wissler ile Martin Schirdewan’ın yeniden Eş Başkan seçildi.

Sol Parti'nin kendisini yenileyerek güçlenmesi için izlenen sosyal politikanın daha görünür hale getirilmesi için daha yoğun çaba gösterilmesi karara bağlandı.

Hafta sonu yapılan kurultayda Janine Wissler, Sol Parti’nin hedefine ancak ‘yenilenme, açılma ve değişimle’ ulaşılabileceğinin belirtti.

Wissler, “Sosyal adalet ve barış politikamızda kararlı olduğumuzu gösterir, bu yöndeki hedeflerimizi insanlarımıza daha iyi anlatırsak, bunu başarırız” dedi.

Nijerya: Almanya'ya kaçırılan tarihi eserler iade edildi Nijerya: Almanya'ya kaçırılan tarihi eserler iade edildi

Augsburg'taki kurultayda alınan kararlar arasında ‘ücret kaybı olmadan hafta 4 gün çalışma, asgari saat ücretinin 15 Euro’ya yükseltilmesi, varlıklılardan ve yüksek kazançlılardan daha fazla vergi alınması ile taze borç alınmadan dengeli bütçe uygulamasına son verilmesi’ dikkat çekti.

AVRUPA PARLAMENTOSU MİLLETVEKİLİ ADAYLARI BELİRLENDİ

9 Haziran’da yapılacak Avrupa Parlamentosu (AP) milletvekili seçimleri için adaylar da belirlendi. Eş Başkan Martin Schirdewan ilk sırayı, sığınmacı ve iklim aktivisti Carola Rackete ikinci sırayı aldı. AP milletvekili Özlem Demirel, Gerhard Trabert ve Ines Schwerdtner ilk 5 sırada yerlerini aldı. 2019 yılında yapılan AP seçimlerinde yüzde 5.5 oy alan Sol Parti 5 milletvekili çıkarmıştı.