Aralarında bir de Türk'ün bulunduğu çoğunluğu Gürcistan, Özbekistan, Tacikistan, Azerbaycan ve Ukrayna'dan 80'e yakın direnişçi TIR şoföründen 30'u, geçen hafta bir hafta süren bir açlık grevi gerçekleştirmişti.

Alman basınında çıkan haberlere göre, Darmstadt-Dieburg bölgesindeki Weiterstadt yakınlarındaki A5 otoyolunda on hafta süren TIR sürücülerinin grevinin ardından bugün (29 Eylül Cuma) öğleden sonra bir uzlaşma ortaya çıktı. Hollandalı sendikacı Edwin Atema gazetecilere yaptığı açıklamada, yaklaşık 80 sürücünün işvereni olan Polonyalı Mazur Grubu ile çeşitli belgeler üzerinde görüşmelerin son aşamada olduğunu söyledi.

TIR SÜRÜCÜLERİNİN ÜCRETLERİ AYLARDIR ÖDENMEDİ

Alman Sendikalar Birliği’ne (DGB) bağlı Birleşmiş Hizmet Sendikası Ver.di tarafından grevin başından bu yana destek gören TIR sürücüleri, uzun süredir başta Almanya olmak üzere AB yetkililerinin duruma müdahale etmesini bekledi.

BSW'nin AP adayı: 'Diplomasi' ve 'Uluslararası hukuk' kalmadı BSW'nin AP adayı: 'Diplomasi' ve 'Uluslararası hukuk' kalmadı

Açlık grevinin basına yansıması ile Federal Ekonomik İşler ve İhracat Kontrol Dairesi (BAFA) Başkanı Torsten Safarik, 10 haftadan fazla süredir direnişte olan TIR sürücülerinin yanına gelerek onlarla görüştü. 

Federal Çalışma Bakanı Hubertus Heil (SPD), nakliye ve tedarik zinciri şirketlerine sorumluluklarını yerine getirmeye çağrıda bulunarak, Tedarik Zinciri Yasası ile "kurallara uymayanlara" karşı harekete geçeceklerini duyurdu.

Bu açıklamaya paralel olarak açlık grevindeki TIR sürücüleri aleyhine 'TIR'ları alıkoyma' gerekçesi ile Almanya'da Darmstadt Savcılıği'na şikayette bulunan Polonyalı MAZUR nakliye şirketi, aynı gün şikayet dilekçesini geri çekti. 

500 BİN EURO ALACAKLARI AÇLIK GREVİ SONRASI ÖDENDİ

Konuya yönelik Avrupa Postası'na özel açıklamada bulunan TIR şoförlerinden Fatih Yıldırım (47) ise, Polonyalı MAZUR şirketinden toplam 500 bin Euro olan alacaklarını, şirketi yeni devralan nakliye şirketinin ödediğini açıkladı. Bir hafta süren açlık grevinin, direnişin olumlu şekilde bitmesinde anahtar rol oynadığına yer veren Yıldırım, kendisinin de ödenmeyen 12 bin Euro ücretini aldığını belirterek, "15 aydır göremediğim ve üç aydır da tek euro gönderemediğim Isparta'daki ailemi haftaya görecek olmanın mutluluğunu yaşıyorum" dedi.  

YILDIRIM: DİRENİŞİN SONUCUNU AÇLIK GREVİ BELİRLEDİ

Yıldırım, açlık grevinin TV, Radio ve gazetelere yansıması sonucu, Federal düzeyde siyasilerin kendilerini yoğun şekilde ziyaret ettiklerini belirterek, "direnişin sonucunu açlık grevi belirledi" dedi. Yıldırım, "Bu sonuçtan şu anlaşılmaktadır; demek ki açlık grevine gitmeseydik, yüklerini taşıdığımız tedarik zincilrleri ile Alman yetkililer Polonyalı şirkete baskı yapmayacak ve harekete geçilmeyecekti" dedi.