Celal Başlangıç, 2022 yılından bu yana kanser tedavisi gördüğü Almanya'nın Köln kentindeki Uni Klinik isimli hastanede 3 Mayıs günü hayatını kaybetmişti.

Başlangıç’ın cenaze töreni bugün (10 Mayıs 2024) saat 10:00’da başladı. 

Çoğunluğu gazeteci ve çeşitli meslek gruplarından yoğun bir kitlenin katıldığı anma töreninde Celal Başlangıç'ın birçok dostu/meslektaşı duygu dolu konuşmalar yaptı.

Konuşmaların ardından törene katılan kalabalığın oluşturduğu kortej eşliğinde gömüleceği yere taşındı. Burada insanlar saygılarını sunmak, vedalaşmak ve küçük de olsa mezarına bir parça toprak atabilmek için sıraya girerek uzun kuyruk oluşturdu. Kendisi gibi gazeteci olan eşi Ayşe Yıldırım ve aile fertlerinin taziyeleri kabulunden sonra törene son verildi.

Yanardağ uyardı: "Ukrayna savaşı uzarsa Almanya hedef olabilir" Yanardağ uyardı: "Ukrayna savaşı uzarsa Almanya hedef olabilir"

Celal Başlangıç’ın cenaze törenine katılmak için Türkiye'nin yanı sıra birçok ülkeden, gazeteci, siyasetçi ve sanatçı dostları Köln'e geldi. Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Antalya Milletvekili Saruhan Oluç ve Kemal Bülbül, HDP eski milletvekili Ziya Pir, müzisyen Suavi, gazeteci Hayko Bağdat, Günay Aslan, Hasan Cemal, Can Dündar, eşi Dilek Dündar, gazeteci Erk Acarer, eski Siirt Belediye Başkanı Selim Sadak, HDP eski Milletvekili Ertuğrul Kürkçü, HDP Milletvekili Hasip Kaplan, Hatip Dijle, Sibel Yiğitalp, Feleknas Uca, sanatçı Ferhat Tunç, gazeteci- yazar Banu Güven, gazeteci- yazar Ragıp Duran, gazeteci-yazar Kemal Göktaş, Barış Bildirisi İmzacısı akademisyen, gazeteci ve programcı Nil Mutluer ve ismini hatırlayamadığımız çok sayıda kişi de vardı.

Başlangıç, Şırnak'ın Cizre ilçesinin Yeşilyurt Köyü'nde, askerlerin 1989 yılında köylülere dışkı yedirdiğini ortaya çıkarmıştı. Haberin Cumhuriyet gazetesinde yayınlanmaması üzerine istifa resti çekerek manşetten girmesini sağlamıştı. 

CELAL BAŞLANGIÇ MESLEK HAYATINA 1975 DE BAŞLADI

1956 yılında İstanbul’da doğan Celal Başlangıç, Gazeteciliğe 1975'te Ege Ekspres gazetesinde başladı. 1978 yılında Ege Üniversitesi Gazetecilik ve Halkla İlişkiler Yüksek Okulu’ndan mezun oldu.
Demokrat İzmir (1977) ve Politika (1979) gazetelerinde çalıştı. 1981-1984 arasında Cumhuriyet'in Adana bölge temsilciliği, Evrensel Gazetisi'nin kurucu genel yayın müdürlüğü görevlerinde bulundu. Radikal gazetesinin kuruluşunda  yer aldı. İnternet gazeteleri T24, Gazete Duvar, bianet, Haberdar'da yazarlık yaptı.
Birçok gazetecilik ödülü alan Başlangıç, Kanlı Bilmece, Hayatın Rengi Gökkuşağı, Hayata Söylenmiş Şarkılar, Korku Tapınağı, Trilye’den Yusufeli’ne Adatepe’den Derik’e Hayat Ağacıyla Yaşayanlar isimli kitaplara da imza atmıştı.
Celal Başlangıç, 15 Temmuz 2016 darbe girişiminden sonra KHK ile kapatılan Özgür Gündem Gazetesi ile dayanışma amacıyla başlatılan bir günlük "Nöbetçi Genel Yayın Yönetmenliği" kampanyasına katıldığı için 13 gazeteci ve yazar hakkında açılan davada yargılanmış ve 1 yıl 3 ay hapis cezası almış, cezası Yargıtay tarafından bozulmuştu.
Celal Başlangıç en son, Türkiye'deki darbe girişiminin ardından 2017 yılı başlarında Almanya'ya gelmiş ve Artı TV ve Artı Gerçek'i burada kurmuştu. Her iki kurumunda genel yayın yönetmenliğini yapmıştı. Ayrıca artı Gerçek Gazetesinde köşe yazarlığı ve Artı TV'de Artı Gerçek isimli bir proğram yapıyordu. Ancak kanser hastalığı nedeniyle 2022 yılından sonra bu görevlerinin bir kısmını bırakmıştı. Son dönemlerine kadar Türkiye'yi takip ederek Artı Gerçek'te köşe yazarlığını sürdürmeye çalıştı.

Haber: Zeki RÜZGAR

Fotoğraf: Senem AKDAĞ