Ganime GÜLMEZ

Seebrücke: “İnsanların ülkelerini terk etme gerekçelerinin yok edilmesi bir  yana, katlanarak arttırıldığı bu dünya gerçekliğinde: Kaçanlar ve kurtaranlara yönelik bu kriminalizasyonu deşifre etmeye devam edeceğiz. Uluslararası  anlaşmalara göre kaçmak ve kurtarmak suç değildir. Iuventa mürettebatının eylemleri de hukuka, uluslararası yükümlülüklere ve insan haklarının korunmasının temel ilkelerine uygundur.”

Frontex’in eski müdürü Fransız yetkili Fabrice Leggeri'nin aşırı sağcı Fransız Le Pen partisi “Rassemblement National”ın adayı olarak faaliyete başladığı basına yansıdı.

Leggeri aday olmasının sebebini: “Avrupa sınırlarını korumak için mantıklı bir adım” biçiminde ifade etti.

Hollanda'dan Türkiye'ye AİHM kararları yaptırımı Hollanda'dan Türkiye'ye AİHM kararları yaptırımı

Tam böyle bir dönemde ise ülkesini terk etmek zorunda kalan ve denizlerde boğulmakla yüzyüze bırakılan insanları kurtarmak üzere ekipler kuran Seebrücke, “luventa” kurtarma gemisi mürettebatına açılan davayla boğuşmakta.

Yaklaşık üç yıl süren ön duruşmanın ardından, “Iuventa” kurtarma gemisi mürettebatına karşı açılan davanın kapanış tartışmaları önceki gün başladı. Sicilya’nın Trapani kentindeki dört sanık, “düzensiz göçe yardım ve yataklık” iddiasıyla 20 yıla kadar hapis cezasıyla karşı karşıya. Farklı kurtarma ekipleriyle birlikte toplam 21 kişilik mürettebat, kurtarma faaliyeti sebebiyle maddi-madevi çok büyük bir yükü omuzlamış vaziyette.

Mahkeme kararının son şeklinin 19 Nisan’daki duruşmada açıklanması bekleniyor. Ve Seebrücke “İnsanların ülkelerini terk etme gerekçelerinin yok edilmesi bir  yana, katlanarak arttırıldığı bu dünya gerçekliğinde: Kaçanlar ve kurtaranlara yönelik bu kriminalizasyonu deşifre etmeye devam edeceğiz. Uluslararası  anlaşmalara göre kaçmak ve kurtarmak suç değildir. Iuventa mürettebatının eylemleri de hukuka, uluslararası yükümlülüklere ve insan haklarının korunmasının temel ilkelerine uygundur.” açıklamasını kamuoyuna duyurma mücadelesine devam ediyor.