22. Uluslararası Frankfurt Türk Film Festivali, film gösterimlerinin yanı sıra konserler, paneller, stand up gösterileri ve söyleşileri ile 26 Haziran – 1 Temmuz 2022 tarihlerinde sinemaseverlerle bir araya geliyor. Festivalin açılış filmi, Sinan Biçici'nin yönettiği "Sadece Bir Gece" filmi olacak.

Festivalde 2022 Yaşam Boyu Onur Ödülleri Renan Demirkan, Nur Sürer ve Menderes Samancılar’a verilecek.

Ödüllerin verilmesinin ardından Rafet El Roman ve Saki Çimen tarafından müzik dinletisi gerçekleştirilecek. Sanatçı Menderes Samancılar, festival programı çerçevesinde düzenlenen okuma ve imza gününde şiirlerinden tadımlık sunacak. Oyuncular Selen Uçer ve Ali Seçkiner Alıcı ile yapımcı Emre Oskay düzenlenen panelde digitalleşme ve sinema konusunu ele alacaklar.

22. Uluslararası Frankfurt Türk Film Festivali kapsamında 7 dalda verilecek ödüller ise 1 Temmuz 2022 tarihinde düzenlenecek ödül töreninde sahiplerine takdim edilecek.

Filmler beş kentte gösterilecek

Filmler Offenbach, Dietzenbach, Rodgau, Rödermark ve Frankfurt'ta sinemalarda gösterilecek. Sinemaseverler Türkiye ve Avrupa'da son yıllarda çekilen Çatlak, Sardunya, Okul Tıraşı, Koridor, Die Perfekte Kandidatin, Sen Ben Lenin, Aşk Mark Ölüm'ün de olduğu otuz civarında film izleyebilecek. Festivalin en önemli projelerinden biri de farklı mekanlardaki gösterimleri gerçekleştirebilmek. 22. Uluslararası Frankfurt Film Festivali önceki yıllarda gerçekleştirdiği hapishane ve liselerdeki gösterimlerine bu yıl huzurevlerini de ekledi.

Filmler toplumsal gelişmelerin aynasıdır

Frankfurt'ta düzenlenen basın toplantısında İl Genel Meclisi Başkanı Hilime Arslaner, kentte Türkiye'den 50 bin insanın yaşadığını belirterek, "Artık daha da açık söylemek gerekir ki bu kültür buraya aittir. O kültür yaşamımızın, çeşitliliğimizin pek çok mozaik taşlarından biri. En büyüklerinden biri. Benim gibi aile dili Türkçe olanlar için Türk filmi kültürel yaşamımızın vazgeçilmez, daimi parçalarından biri. Böylece Türkiye'deki toplumla iletişimde kalabiliyoruz. Filmler ayrıca toplumsal gelişmelerin aynasıdır. Biz misafir işçi değil Almanya Türkleriyiz, iki sandalye arasında değil, iki sandalyede oturuyoruz. Buna bizim kültürümüz de dahildir. Türk, Alman ve diğer kültürler. Almanya Türkleri olarak kültürel tanınmaya ihtiyaç duyuyoruz. Bu filmler özgüven duygusudur. Zira Türkçe yalnızca ailede konuşulan değil, entellektüel birikimin de dilidir" diye konuştu.

"Sinema kaliteli yaşama katkıdır"

Sanatı, farklılıkların isyanı, renklerin en orijinali, en anlamlısı, en derini, niteleyen Festival Başkanı Sıtkı, sinemanın bu isyanın en geniş kesimlere ulaşmak, her türlü güç dinamiğine karşı çıkmak için gerçekleştirilen en moderni, en kitleseli olduğunu söyledi. Sinemayı ve özellikle Türk filmlerini mümkün olduğunca çok insana izletmeyi amaçladıklarının altını çizen Sıtkı, sinemanın kaliteli yaşama katkısının büyük olduğuna dikkat çekerek festivalin 2022 mottosunun ‘Dünyamızın ihtiyacı olan cesur filmler- sesini yükselt-” olduğunu belirtti.

"Türkçe'ye tanıklık edebilmek önemli bir ayrıcalık"

Jüri Başkanı Dirk Schaefer de Köln, İstanbul ve dünyanın pek çok merkezinde üstün kalitede filmlere imza attığını belirterek, "Biz hepimiz aynı dünyadayız. Birbirimize ihtiyacımız var. Dile yatkınlığım nedeniyle Türkçe'yi birkaç yıl içinde öğrenebildim. Çok muhteşem bir dil, kültür. Filmleri de çok yüksek kalitede. Bu filmlerin ne yazık ki çok azı Almanya'ya ulaşabiliyor. Festivalde ise "Sesini yükselt" mottosuna uygun, farklı ülkelerden, çok iyi filmler var. Ayrıca bu dile, kültüre beyaz perdede tanıklık edebilmek önemli bir ayrıcalık" diyerek festivaldeki filmlere dikkat çekti.

Şafak’ın kitabına intihal kararı: Yazarlardan tepki Şafak’ın kitabına intihal kararı: Yazarlardan tepki

7 dalda "Altın Elma" ödülleri verilecek

Festivalin belgesel ve kısa film kategorisinde ödüle hak kazanan Türk ve Alman filmleri 27 Haziran 2022 tarihinde gerçekleşecek ödül töreninde açıklanacak. "Altın Elma Uzun Metrajlı Film Yarışması"nda ise En iyi film, En iyi yönetmen, En iyi görüntü yönetmeni, En iyi senaryo, En iyi müzik, En iyi kadın ve erkek oyuncu olmak üzere 7 dalda verilecek ödüller ise 1 Temmuz 2022 tarihinde düzenlenecek ödül töreninde sahiplerine takdim edilecek.

Frankfurt Kültürler Arası Transfer Derneği'nin düzenlediği 22 Uluslararası Frankfurt Türk Film Festivali, T.C. Kültür ve Turzim Bakanlığı, Hessen Eyaleti Bilim ve Sanat Bakanlığı ile Frankfurt Belediyesi'nce destekleniyor.
Mehmet TANLI