Yunanistan muhalefetinde yer alan Mera25 Partisi'nin lideri Yanis Varufakis, başkent Atina'da saldırıya uğradı.

Yunan Devlet Ajansı AMNA’nın haberine göre, Varufakis, cuma akşamı Atina'nın Eksarhia semtinde yemek yediği restoranın önünde kimliği belirlenemeyen kişilerce darbedildi.

Dört gün sürecek Avrupa Parlamentosu seçimleri başladı Dört gün sürecek Avrupa Parlamentosu seçimleri başladı

Mera 25'ten yapılan açıklamaya göre, Varufakis Avrupa'da Demokrasi Hareketi'nden (DiEM25) siyasetçilerle birlikte yemek yerken bir grup saldırgan, hakaretler ederek kendisini dışarı çağırdı. Saldırganlar, yanlarına konuşmaya gelen Varufakis'i darbetti.

Açıklamada "Korkmayacağız, geri adım atmayacağız ve yılmayacağız. MERA25 Yunanistan ve DiEM25, yalanlarla yüzleşmeye ve Yunanistan'ın sıradan insanları için ayağa kalkmaya devam edecek." denildi.

Yunanistan Cumhurbaşkanı Katerina Sakellaropoulou, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, "Şiddetin demokrasimizde yeri yoktur. Kurumlarımızı ve değerlerimizi rencide eder, birlikteliğimizi zedeler." ifadelerini kullandı.

Hem iktidardaki hem de muhalefetteki siyasi partiler ve çok sayıda politikacı saldırıyı kınadı.

Ekonomist ve siyasetçi kimlikleri ile tanınan Varufakis, 2015 genel seçimlerinde Radikal Sol İttifak Partisi (SYRIZA) milletvekili olarak parlamentoya girerek, SYRIZA iktidarının maliye bakanı oldu.

Varufakis, Yunan halkının, ülkenin borçları için Avrupa Birliği ve IMF ile memorandum imzalanmasına "hayır" dediği 2015 referandumunun ardından, SYRIZA'nın memorandumu imzalama kararı üzerine görevinden istifa etti.

Varufakis, 2016'da Avrupa'da Demokrasi Hareketi'ni (Diem25) kurdu, Yunanistan'da ise 2018'de kendi liderliğinde kurulan Mera25 Partisi ile 2019 genel seçimlerinde yüzde 3,44 oy alarak meclise girdi ve parlamentodaki 300 sandalyeden 9'una sahip oldu.