Mehmet TANLI / Hamm

Şehirde bulunan her iki Cemevinin organizasyonunda Türkiyenin 11 ilinde depremde yaşamını yitirenler için 40. Gün anma toplantısı bir dakikalık saygı duruşu ile başladı.

Çok sayıda kişinin katıldığı anma toplantısında Hamm Büyükşehir Belediye Başkanı Marc Herter, bölge Milletvekili Justus Moor, Hamm Uyum Meclisi Başkanı İsmail Erkul, Hamm Belediyesinde görevli Sebahattin Şentürk, Hamm Hacı Bektaşi Veli Alevi Kültür Merkezi Başkanı Mehmet Akbaba ve Cemevinin Başkanı Besim Eker hazır bulundular. Yine Fikir Atölyesi Derneğini temsilen Başkan yardımcsıı Feridun Yılmaz, Bielefeld Cemevi yöneticileri ve CHP Münster ve çevresi, Birliği üye ve yöneticilerinden Metin Boybeyi , Bahar Coşkun ve Cumali Duman ile ve diğer STK yöneticilerininde katıldığı anma toplantısı çok buruk geçti.

Sunuculuğunu Bülent Aydın‘ın yaptığı Anma etkinliğinde Cafer Kaplan dede Gülbank verdi, Başkan Besim Eker ve İmam Koçak ile bölgeye götürdükleri yardımlardaki izlenimini kısa bir Slayt'la kitleye aktardı.

CHP Paris Birliği Başkanı faşizme karşı ‘acil reçete’yi açıkladı! CHP Paris Birliği Başkanı faşizme karşı ‘acil reçete’yi açıkladı!

Her iki derneğin başkanınında kısa konuşma yaptığı 40. Gün anmasında Hamm Belediye Başkanı Marc Herter ve Eyalet milletvekili Justus Moor bölge halkının yaşadığı bu faciayı yürekten hissettiklerini yakınlarını kaybeden ailelere başsağlığı dileyerek, sizlerin acılarınızı paylaşıyoruz dediler.

Bilimden şaşılmamalı

Cafer Kaplan dede ise konuyla ilgili olarak şunları söyledi: ‘‘ Depremin tahribatı tahmin edilen ve gördüklerinizden misli misli daha fazla. Gelişmiş teknolojilere sahip ülkeler, bizim yaşadıklarımızdan kat kat daha fazla şiddetlerdeki depremlerden, nasıl oluyorda daha az can kaybı ve hasarla çıkıyorlar. Ülkeleri bizim gibi büyük bir yıkım yaşamıyor, ekonomileri nasıl bu işten fazla etkilenmiyor. Bütün bunları iyi düşünmeli, gözlemlemeli ve ona göre bilimden şaşmadan önlemler ve tedbirler almalıyız. Sadece ağıt yakmak asla yeterli değil. Cehalet ve acizliğin, rüşvetin de üzerine gitmeliyiz. Biz deprem coğrafyasında bulunan bir ülkeyiz. Bu gerçeği bilinçli bir biçimde halka aktarmalı onları bu yönde eğitmeliyiz. Bu hatalardan artık ders alınmalı yoksa deprem can almaya malınıza zarar vermeye devam edecektir’’

Hamm’daki anma, depremden etkilenen şehirlerin isimlerinin yazılı olduğu mumların o bölgelerden gelen canların yakmasıı ve getirilen lokmaların dağtılmasıyla son buldu.