BSW'nin, Hamburg'daki Altona balık pazarında seçim kampanyasını başlattığı mitinge yüzlerce insan katıldı.

Federal parlamento milletvekili Zaklin Nastic'in açılış konuşması sonrası başlayan seçim kampayasında ilk konuşmacı otuz yıl boyunca Birleşmiş Milletler'de çalışmış eski diplomat Michael von der Schulenburg oldu.

“BİR DAHA ASLA SAVAŞ OLMASIN!”

Schulenburg, "Bu seçimler muhtemelen şimdiye kadarki en tehlikeli zamanda gerçekleşiyor" dedi. "Hatta Soğuk Savaş döneminden daha tehlikelidir" ifadesi dikkat çekti.

BSW'nin AP seçimleri için 3. sıradaki adayı Von der Schulenburg, Ukrayna'daki savaşla ilgili olarak artık “diplomasinin” ve “uluslararası hukukun” kalmadığını ifade etti. Bunun yerine, bir çatışma sarmalı ve dış politikanın militarizasyonu geliştiriliyor. Nükleer tehdit durumu göz önüne alındığında, bu "son derece sorumsuzdur". Yeterli kontrole bile sahip olmadan, giderek daha güçlü silahlar ihraç etmek yerine, BM Şartı'nın mesajı yeniden güçlendirilmelidir. Bu şu anlama geliyor: “Bir daha asla savaş olmasın!” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

Almanya’da tarihin en büyük vergi sahtekarlığı olarak nitelendirilen Başbakan Olaf Scholz'un da adının karıştığı vergi skandalını açığa çıkaran Fabio De Masi ise, 9 Haziran'daki Avrupa seçimleri öncesinde federal hükümeti sert ifadelerle eleştirdi.

BSW'nin Avrupa seçimlerindeki en gözde adayı olan Fabio De Masi. konuşmasında, başbakan  Scholz'un Hamburg belediye başkanı olduğu dönemde tanıtımını yaptığı Elbtower inşaatı projesini örnek vererek, "Hamburg'a gökdelen sözü verdi, sonuç ise yıkık bir bina oldu. Almanya'ya ise ekonomik bir mucize sözü verdi ve sonuç resesyon oldu" dedi. "Dar gelirli insanları ve orta sınıfı soymaya devam ederseniz ekonominin zarar göreceği kesinlikle açıktır."  diyen De Masi, büyük şirketlere yönelik vergilerin artırılmasını ve bu alandaki haksızlıkların giderilmesi çağrısında bulundu. De Masi " Avrupa seçimleri aynı zamanda trafik ışığı hükümetine karşı kırmızı kart göstermek için de bir fırsattır" dedi.

SİLAHLA BARIŞ OLAMAZ, SİLAHLAR DAHA FAZLA ÖLÜM GETİRİR

Ukrayna'daki savaş ve Almanya'nın rolü hakkında çarpıcı açıklamalarda bulunan Wagenknecht ise, "Almanya'da yeniden silahlanma, savaş ve barışla ilgili devam eden tartışmalar beni gerçekten korkutuyor" dedi. Wagenknecht, BSW'yi barış ve diplomasi partisi olarak tanıtarak "Silahlar barış getirmez, silahlar daha fazla savaş getirir ve silahlar daha fazla ölüm getirir" dedi.

Silahlara karşı, savaşlara karşı ve her zaman dar gelirlilerden yana olduğunu açıklayan Wagenknecht, büyük şirketleri ve milyarderleri sert ifadelerle hedef aldı ve şöyle dedi: Vatandaşların parasıyla yapılan sosyal dolandırıcılıktan bahseden herkes, mali dolandırıcılıktan da daha fazla bahsetmeli; bu tamamen farklı miktarlarda para içeriyor.

Wagenknecht, 9 Haziran'daki seçimlerin yalnızca Avrupa için önemli olmadığını söyledi. "Avrupa seçimleri BSW'ye oy verebileceğiniz ilk seçimdir (...) ve bu seçim aslında Almanya'nın geleceği için önem taşımaktadır" dedi.

Wagenknecht, Yeşilleri, Rusya'dan gelen ucuz enerjiyi şeytan gibi göstererek ve vatandaşlara pahalı alternatifler yükleyerek "ahlaki dünya şampiyonları" gibi davranmakla suçladı. BSW'nin kurulmasının nedeni de budur, böylece "barış ve akılcı bir dış politikaya dönebiliriz" dedi.

Türkiye’den Almanya'ya iltica başvurularında rekor artış Türkiye’den Almanya'ya iltica başvurularında rekor artış

Almanya'daki emeklilik sistemini eleştiren ve hükümetteki partileri hedef alan Wagenknecht, Avusturya'daki emekliler örneğini anlatarak Avusturya ile Almanya arasında bir emeklinin ayda eline geçen maaşta 800 euro fark olduğunu belirtti.

Asgari ücret 14 euro olsun içerikli Federal Meclis'te bir önerge verdiklerini ifade eden Wagenknecht, tüm partilerin buna karşı çıktığını açıkladı.