Festivalin Panaroma hesabından yapılan açıklamada, Berlinale'nin bu yılki resmi afişinin üzerinde "Soykırım Soykırımdır, Hepimiz Suç Ortağıyız” başlıklı bir metin paylaşıldı.

Festival yönetimi, kısa süre sonra Berlinale'nin resmi X hesabından yaptığı paylaşımda, bu metnin kendilerine ait olmadığını, panaroma hesabının hacklendiğini ve söz konusu açıklamayı festival adına yapanlar hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını yazdı.

Sinema sektöründen bazı gruplar bu seneki festivali boykot etme çağrısı yaptı. Almanya'nın, Gazze'ye yönelik saldırılarda İsrail yanlısı bir tutum sergilemesini ve Filistin'e destek veren eleştirel sesleri bastırmasına tepki olarak tüm dünyadan sanatçıların ve kültür insanlarının bir araya geldiği bir açık mektupla başlatılan boykot hareketi 'Strike Germany' de bunlardan biriydi.

SANATÇILAR KÜLTÜR KURUMLARINI BOYKOT ETMEYE ÇAĞIRDI

'Strike Germany' hareketinin çağrıcıları, Almanya Hükümeti'nin İsrail yanlısı tutumu ve kamu fonlarından Filsitin'e destek veren sanatçıları mahrum bırakacak "Ayrımcılık karşıtı finansman maddesi"ni Berlin Senatosu'na sunması nedeniyle, tüm sanatçıları ülkedeki kültür kurumlarını boykot etmeye çağırmıştı.

Bakanlık raporu: Çocuk cinsel istismarında artış oldu Bakanlık raporu: Çocuk cinsel istismarında artış oldu

Boykot çağrısının işaret ettiği kurumlar ve organizasyonlar arasında Berlinale de bulunuyordu.

Film festivalinin yan bölümü olan 'Berlinale.panorama'nın ınstagram hesabından 25 Şubat'ta yapılan açıklama ve paylaşılan görseller, tartışmaları ve festival yönetiminin İsrail'in Gazze saldırılarına dair tutumunu daha da görünür kıldı.

“berlinale.panorama” adlı Instagram hesabından paylaşılan metin şöyle:

“Soykırım Soykırımdır, Hepimiz Suç Ortağıyız” başlıklı metinde “Berlinale 2024'ü hedef alan Filistin yanlısı eylemlere cevaben ve Almanya'da aşırı sağın yükselişi ışığında, sessizliğimizin bizi İsrail'in Gazze'de devam eden soykırımına ve Filistin'deki etnik temizliğe ortak ettiğini kabul ediyoruz. Uzun iç tartışmalardan sonra, "Alman suçluluğunun" bizi ülkemizin tarihinden veya ulus olarak mevcut suçlarımızdan muaf tuttuğu fikrinden sonunda vazgeçmeye karar verdik. Dünyanın dört bir yanında acil ve kalıcı ateşkes talep eden milyonlara katılmak üzere sesimizi yükseltiyor ve Almanya'daki diğer kültür kurumlarını da aynı şeyi yapmaya çağırıyoruz”

Paylaşılan görselde de, "Çözülememiş Nazi geçmişimizden, soykırımcı günümüze kadar, her zaman tarihin yanlış tarafında yer aldık. Ancak geleceğimizi değiştirmek için geç değil'' ifadelerinin yer aldığı görüldü.