Tagesschau ve Spiegel'in aktardığı haberlere göre, silahlı soygun ve cinayete teşebbüsten 1993'ten bu yana aranan eski RAF üyesi Daniela Klette (65), Berlin'de bir ihbar sonucu yakalandı. Klette ile birlikte ismi açıklanmayan bir adamın da gözaltına alındığı daha sonra ise serbest bırakıldığı belirtildi.

TUTUKLANMA ÖNCESİ POLİSE  250 İHBAR GELDİ

Tutuklama, polisin iki hafta önce üç eski RAF firarisi hakkında bilgi için çağrıda bulunduğu suçla ilgili Almanya'da çok izlenen kamu televizyonu ZDF'teki "Aktenzeichen XY "(çözülmeyen dosyalar) adlı televizyon programına 250 ihbarın gelmesinin ardından gerçekleşti. Daniela Klette ile birlikte aranan diğer iki eski RAF firarisi hakkında ihbarda bulunanlara 150 bin Euro ödül verileceği açıklanmıştı.

TUTUKLANMA SIRASINDA DİRENİŞ GÖSTERMEDİ

Alman Basın Ajansı'nın (DPA) verdiği bilgiye göre, tutuklanma yeri başkent Berlin'in Kreuzberg ilçesindeki Sebastianstrasse'deki yedi katlı bir apartmandı. Komşularından edinilen bilgiye göre, çevresinde 'Claudia' adı ile tanınan ve 20 yıldan fazla bir süredir Berlin'de yaşayan Klette, okul çağındaki çocuklara özel matematik dersi vererek yaşamını sağlıyordu.

Savcılığa göre Klette tutuklama sırasında dairede yalnızdı. Polise herhangi bir direniş göstermedi. Dairede dolu şekilde iki tabanca şarjörü bulunurken buna ait silah bulunamadı. Polisten yapılan açıklamaya göre, Klette'in kendisini farklı bir isim üzerine düzenlenmiş sahte bir İtalyan pasaportla tanıttığı ve dış görünüşünü ise önemli ölçüde değiştirmediği belirtildi. 

Yetkililer Klette'yi, 1999-2016 yılları arasında cinayete teşebbüs ve bir dizi soygunla suçluyor. Suç mahalleri Aşağı Saksonya ve Kuzey Ren-Vestfalya olarak açıklandı. Savcılık soygunların siyasi amaçlı olmadığını varsayıyor. 

Bakanlık raporu: Çocuk cinsel istismarında artış oldu Bakanlık raporu: Çocuk cinsel istismarında artış oldu

İŞTE KLETTE HAKKINDAKİ SUÇLAMALAR

30 Temmuz 1999: Duisburg-Rheinhausen’de bir para nakliye aracına düzenlenen saldırı ve 1 milyon Alman Markı’nın gasp edilmesi.
27 Aralık 2006: Bir Real süpermarket şubesine baskın ve en az 100 bin Euro’nun gasp edilmesi.
30 Eylül 2011: Celle’de bir Real süpermarketinin soyulması ve 100 bin Euro’nun gasp edilmesi.
24 Aralık 2012: Stade’de bir marketin soyulması ve yaklaşık 135 bin Euro’nun gasp edilmesi.
23 Ağustos 2014: Elmshorn’da bir marketin soyulması ve 46 bin Euro’nun gasp edilmesi.
2 Ocak 2015: Osnabrück’te bir Kaufland şubesinin soyulması ve 60 bin Euro’nun gasp edilmesi.
19 Ekim 2015: Northeim’da bir markete baskın ve 50 bin Euro’nun gasp edilmesi ve daha birçok soygunda yer aldığı tahmin ediliyor.

Gruba yöneltilen son eylem 25 Mayıs 2016’da Cremlingen’de gerçekleşti. Para nakliye aracını durduran iri kadın diğeri erkek iki maskeli kişi, sürücüyü roketatar ve makineli tüfekle tehdit etmiş, yüz binlerce Euro’yu aldıktan sonra aracı havaya uçurmuştu.

RAF, 1970 YILINDA KURULDU

1970 yılının ilkbaharında gazeteci Ulrike Meinhof, Andreas Baader ve Gudrun Ensslin tarafından Berlin'de kurulan RAF, 1998 yılında kendini feshederek "RAF şeklindeki şehir gerilla grubunun artık tarih olduğunu" ilan etmişti. RAF'ın son eylemi, 1993 yılında Hessen eyaletindeki Weiterstadt Cezaevi'nin yaklaşık 200 kilogram ağırlığındaki 5 adet patlayıcı ile bombalanması.

HAPİSHANELERDEKİ TUTUKLULARLA DAYANIŞAN ROTE HILFE'DEN AÇIKLAMA:

Rote Hilfe e.V.’nin federal yönetim kurulu üyesi Anja Sommerfeld bu konuda dün şöyle bir açıklama yaptı:

“Bugün Daniela Klette’in tutuklanması, onlarca yıldır süren zulmün ve devletin şehir gerilla gruplarının eski üyelerinden intikam alma ihtiyacının bir sonucudur.

Bu yeni RAF davasında, mümkün olan en yüksek hapis cezasına ulaşmak ve zorla pişmanlık ifadeleri almak amacıyla tüm anayasal standartların askıya alınmasından büyük bir endişe duyulmalıdır.

Beklenen şey, bugün Türk ve Kürt solundaki aktivistlere ve anti-faşist gruplara karşı sıklıkla uygulandığı gibi, siyasi motivasyonlu bir fikir-yargı sürecinin işletilmesidir.

Bu süreç, kovuşturma için suçun ispatına gerek olmadığı anlamına gelir. Daha önceki RAF davalarında tüm üyeler, üyelikleri sırasında işlenen tüm suçlardan dolayı düzenli olarak suçlanıyordu. Bu durum, şu anda da işleme geçirilecek bir endişe kaynağıdır. Bu adalet sistemine karşı çıkmak, dayanışma ve temel hak savunucusu örgütlülüklerin yanı sıra tüm solun görevidir.”