Almanya'da Başbakanlığın geçen yıl serbest ve kadrolu fotoğrafçılar için 500 bin Euro’nun üzerinde ödeme yaptığı belirtildi.

Bavyera Başbakanı Markus Söder'in ise (CSU) 2018'de göreve başlamasından bu yana, Bavyera Eyaletinin fotoğrafçılara yaptığı harcamalar her yıl katlanarak arttı.

Almanya’da aşırı sağcı "Compact" dergisi yasaklandı Almanya’da aşırı sağcı "Compact" dergisi yasaklandı

Hükümetin büyük ortağı SPD’nin soru önergesine Bavyera Eyalet Parlamentosu tarafından verilen yanıta göre, Bavyera Eyalet Başbakanı Söder döneminde fotoğrafçılara yapılan ödemeler büyük ölçüde arttığı açıklandı.

Buna göre, yalnızca 2022'de serbest fotoğrafçılar için 178.618 avro ödediği belirtildi. 

Öte yandan Bavyera Eyalet Başbakanı CSU'lu Söder'in ofis müdürü Florian Herrmann'ın iddiasına göre ise, Başbakan Scholz'un serbest ve kadrolu fotoğrafçılara yaptığı harcamalar 500 bin avrodan fazla: Konuya yönelik Florian Herrmann (CSU), "Basında çıkan haberlere göre, Şansölye Olaf Scholz için yalnızca geçen yıl fotoğrafçılara 500.000 avrodan fazla para harcandı" dedi.

Doğru haber kontrol ekibi Faktenchef ise, bu iddianın gerçek dışı olduğu belirterek verilen sayıların karşılaştırılamayacağı açıkladı.

Açıklamada, Federal Hükümetin Ocak ayında ırkçı AfD'nin bir soru önergesine verdiği yanıt örnek gösterilerek, Federal Basın Bürosu (BPA), 2022'de fotoğrafçılara 510.764 avro harcadı denildi. Harcamaların sadece Scholz'un yurt içi veya yurt dışındaki randevular için olmadığı da belirtildi.

BPA, Alman Basın Ajansı'na (DPA), fotoğraf bütçesinin Almanya Federal Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier'in yurt içi ve yurt dışındaki harcamaları da kapsadığına dikkat çekti.  Açıklamada, ayrıca BPA'nın kendi etkinliklerinde veya federal hükümet tarafından yapılan randevularda - örneğin kabine toplantıları veya hükümet istişareleri - çekilen fotoğrafları da içerir denildi.