FATİH ÇİMEN-DUİSBURG

CHP Almanya Federasyonu’nda kongre heyecanı! CHP Almanya Federasyonu’nda kongre heyecanı!

‘’Depremzedelerle Dayanışma Konseri”ne DİDF Başkanı Hüseyin Argav, TİP Hatay Milletvekili Barış Atay, sanatçılar Soner Soyer, Besime Arı, Nihat Mugil ve kurucusu olduğu Antakyalı müzik grubu 'Mengene' katıldı.

Gülten Alakuş’un sunumunu yaptığı ‘’Depremzedelerle Dayanışma Konseri’’nde ilk sahne alan Soner Soyer, Zazaca ve Türkçe türküleriyle geceye start vermesinin ardından Besime Arı türküleriyle geceye renk kattı.

DIDF Başkanı Hüseyin Argav kürsüye gelerek günün anlamını belirten bir konuşma yaptı.

Kemal Kılıçdaroğlu ve Emek ve Özgürlük ittifakı'na oy verin

DİDF Başkanı Hüseyin Argav konuşmasında, ‘’Bu buluşma, bu dayanışma, aynı zamanda sömürüden, baskıdan, insanlık dışı ne varsa, onlardan kurtuluşun harcıdır. Dayanışma için bütün katılan arkadaşlarımıza, emek veren arkadaşlarımıza, halkımızın yaralarını sarmaya çalışan sizlere sadece depremzedeler adına değil, aynı zamanda işçi sınıfı adına, özgürlük mücadele verenler adına insanlığın geleceği adına teşekkür ediyorum, minnet duyuyorum. Bu salonda olan sizler, bu depremin nasıl katliama dönüştüğünü biliyorsunuz. İnsanlarımızın günlerce enkaz altında kalmasının kimler tarafından bırakıldığını biliyorsunuz. Devlet bütün imkanlarını bir tarafta tutarak insanların ölmesine seyirci kalmıştır. Halktan yana olan insanlar, depremde enkaz altında kalanları tırnaklarıyla kazıyarak kurtarmaya çalıştılar. Bunun hesabını sormak için önümüzde bir fırsat var. 14 Mayıs’ta Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili seçimleri var. Tek adam iktidarı döneminde baskıyı, zülmü ülkede yaşayan tüm halkımız üzerinde arttığını değişik dönemlerde tanık olduk. Demokratik bir Türkiye’nin yaratılması sadece Türkiye halklarının özgürce bir nefes almasının kapısını aralamayacak, aynı zamanda 60 senedir bu ülkede yaşayan bizlerin de o ülkedeki rejim tarafından sürekli müdahale ederek burdaki yaşantımızıda karartmaya çalıştı. Özgür bir Türkiye’nin yaratılması bizim burada hayatımızı kolaylaştıracaktır. DİDF olarak, 14 Mayıs günü yapılacak seçimler öncesi, Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu ve Emek ve Özgürlük ittifakı'na oy verin’’ çağrısı yaptı.

İlk defa Kazanacağımıza inanıyorum

TİP Hatay Milletvekili Barış Atay, ‘’Az kaldı. Elbetteki zor günlerden geçiyoruz. Gönül isterdi ki hepinizin keyfi yerinde olsun. Çok eğleneceğimizi, yürekten eğleneceğimiz bir konser paylaşalım, ancak bugünün manası farklı. Hayat devam ediyor. Tabii ki yüzümüz gülecek, tabii ki hayata tutunacağız. Tabii ki yan yana olup bunları aşacağız. Gerçekten bizleri ayakta tutan şey, sizlerin gösterdiği dayanışmaydı. Hepinize çok teşekkür ediyorum. İlk defa kazanacağımıza gerçekten inanıyorum. Bence ne kaybettiğimizi dönüp dönüp şu fotografa bakmamız lazım. 10 ilin nerdeyse tamamında fotograf tam bu kareye sığdığı gibi. Nereye baksanız. Antakya için o ıssızlık bizim için çok ürkütücü ve çok zor birşey. Aynı zamanda çocukluğumuz gençliğimiz, ilk aşık olduğumuz yer, ilk kavga ettiğimiz yer, hayata hazırlandığımız yer. O yüzden ayne 1993’te bizi ıssızlığın ortasında bıraktıkları gibi bu depremdede, bundan önce olan depremlerde de olduğu gibi yine bizi bir ıssızlığın ortasında bıraktılar. Ama iyi ki sizler varsınız. Kendimizi hiç yalnız hissetmedik. Sağolun’’ dedi.

Vokalde Barış Atay ve Nihat Mugil, gitarda Onur Akova, klavyede Mehmet Kartal, bas gitarda Ahmet Pekmezci’den oluşan Mengene Grup elemanları sahneye çıktıklarında ilk söyledikleri türkü, Ruhi Su’dan Mahsus Mahal, Zülfü Livanelini'nin eseri İnce Memed ve Yürü Bre Hızır Paşa'yla başlayan müzik yolculuğu, Aşık Mahzuni Şerif'in 'yuh yuh' türküsüyle devam etti.

Barş Atay: 'Bu yuhu kime çektiğimizi biliyorsunuz. Son yuhu çekip göndermek için kaldı son 48 gün. Yaşadığımız şeylerden ders çıkaracağız. Ama ders çıkartmayı da öğreteceğiz. İşimizi Allah'a bırakmayacağız. Bu işi bizler yapacağız'. Moğollar'ın derlediği 'Issızlığın ortasında', Hasan Hüseyin Korkmazgil'in şiirinden uyarlanan 'Yürü Bre Hızır Paşa' deyişleri seyircilerle birlikte söylediler.

Dayanışma gecesinin sonunda, Grup Mengene’nin Hey Özgürlük, Çav Bella türkülerini geceye dayanışma amacıyla katılan yaklaşık 800 katılımcıyla birlikte ayakta seslendirdi. Barış Atay, gecenin sonunda‚ ’’mutlaka sandık başına gidin, bir oyunuzu Piroya, bir oynunuzu da Emek ve Özgürlük ittifakı'na verin" dedi.