Belçika ve Hollanda’da geçen yıl yapılan operasyonlarda piyasa değeri 10 milyar Euro’yu bulan yaklaşık 180 ton kokain ele geçirildi.

Belçikalı ve Hollandalı yetkililer Hollanda’nın liman kenti Vlissingen’de yaptıkları ortak açıklamada, geçen yıllara oranla rekor düzeyde olduğu belirtilen uyuşturucu maddelerin Antwerp (Anvers), Rotterdam ve Vlissingen limanlarının yanı sıra havaalanlarında ele geçirildiğini bildirdi. İki ülkede 2022 yılında toplam 160 ton civarında kokain ele geçirilmişti.

Belçika’nın Antwerp ve Hollanda’nın Rotterdam kentleri, kokainin Avrupa’daki ana giriş limanı olarak biliniyor. Yapılan açıklamada Antwerp’te geçen yıl boyunca yaklaşık 116 ton kokain ele geçirildiği belirtilirken, Antwerp’e yaklaşık 100 kilometre uzaklıktaki Rotterdam’da ise piyasa değeri yaklaşık 3.5 milyar Euro olan 45 ton kokain ele geçirildiği bildirildi.

Finlandiya: Sol İttifak AP seçimlerinde nasıl başardı? Finlandiya: Sol İttifak AP seçimlerinde nasıl başardı?

DW Türkçe’nin haberine göre, Açıklamada uyuşturucu kaçakçılarının giderek daha küçük bir liman olan Vlissingen’e yönelmeye başladığına da dikkat çekildi. Vlissingen’de geçen yıl 15 ton kokaine el konuldu. Hollandalı ve Belçikalı yetkililer havaalanlarında ele geçirilen kokain miktarında da bir önceki yıla göre önemli ölçüde artış kaydedildiğini belirterek, yaklaşık 2 bin 250 kilogram kokainin havaalanlarında ele geçirildiğini belirtti.