Almanya'nın Kuzey Ren Vesfalya Eyaletinin Meschede kasabasında Hotel Hennedamm'da Friedrich-Ebert-Vakfı'nın (FES) destek verdiği seminere, ATGB Başkanı Recai Aksu konuşmacı olarak katıldı.

Moderasyonunu ATGB Üyesi Mehmet Tanlı'nın yaptığı seminere ünlü Karikatüristler Erdoğan Karayel ve İsmail Doğan'ın yanısıra Berlin, Frankfurt ve Köln'den gazeteciler ve sanatçılar katıldılar.

Türkiye'den gelecek konuşmacılara Almanya vize vermedi

Seminere konuşmacı olarak davet edilen Ankara Mimarlar Odası Başkanı Tezcan Karakuş Candan ve iki refakatçisi ise Ankara'daki Alman Büyükleçiğine seyahat vizesi için çok erkenden müracaat etmeleri, seminer programında oldukları ve programın yollanmasına rağmen katı Alman vize uygulamasına takılarak seminere katılamadılar.

ATGB Başkanı Recai Aksu, gazetecilerin katıldığı seminerde, Avrupa'da, Almanya'da Türkçe yazılan, konuşulan medyanın dünü bugünü, Almanya'daki Türkiyelilerin medya kullanımı, bir Alman Fransız kültür kanalı olan ARTE gibi bir TV kanalının Alman-Türk versiyonu, Avrupa'daki Türkçe medyanın geleceği, Alman medyasında çalışan Göçmenler ve Türkiye kökenliler, Türkiye'de bağımsız, muhalif medyanın maruz kaldığı devlet kaynaklı baskılar, cezalar ve tutuklu gazeteciler ile ATGB'nin son faaliyetleri ve ileriye dönük çalışmaları konusunda katılımcıları bilgilendirdi.

Seminerde ATGB üyesi gazeteci ve sağlıkçı Ali Sönmez deprem ve ilk yardım gibi çok güncel bir konuda sunum yaparken, ATGB Yönetim Kurulu Üyesi Ufuk Evla Bostan da, Türkiyeli ailelerin ve diğer göçmen ailelerin çocuklarının sosyal medyayı nasıl kullandıkları konusunda katılımcıları bilgilendirdi.

Akşamları ise sanatçı, Ozan Gani Cansever( Heval) seslendirdiği aralarında kendi bestesi de olan halk müziği eserleri ve okuduğu şiirlerle seminere renk kattı.

Recai Aksu kitabını imzaladı

Meschede'deki seminerde Başkan Recai Aksu katılımcılara yazdığı son kitabı ‘‘Laiklik yolunda Bir Ömür; Şahin Ulusoy‘‘ kitabını imzalayarak hediye etti.

Almanya: Öğretmenler seminerde bir araya geldi Almanya: Öğretmenler seminerde bir araya geldi

Gazetecilerin semineri, ATGB yönetim kurulu üyesi karikatürist Erdoğan Karayel ile İsmail Doğan'ın günün anısına çizdikleri bir karikatürün katılımcılara gösterilmesi ile son buldu.

Mehmet TANLI