Avrupa bankaları, belirli bir geçiş dönemiyle birlikte gelecekte müşterilerine bu gerçek zamanlı transferi sunmak zorunda olacak. Bankalar bunun için artık ekstra ücret de talep edemeyecek.

Almanya'nın önde gelen haber kanallarından Tagesschau internet sitesinin yasanın raportörü Hollandalı siyasetçi Michiel Hoogeven’den aktardığı habere göre, bu aynı zamanda şirketler için de büyük bir avantaj sağlayacak. Ancak güvenlik endişeleri de var.

Bavyeralı AB Milletvekili Markus Ferber, pek çok kişinin bildiği bir durumu şöyle anlatıyor: "Bir transfer yapıyorsunuz ve para hesabınızdan anında kesiliyor, ancak alıcıya ulaşması bazen iki gün sürüyor, bazen de bir hafta veya daha da uzun."

Artık bu çile bitti. AB Parlamentosu, Avrupa'da gelecekte yapılacak transferlerin artık günler, haftalar veya saatler değil, yalnızca on saniye sürmesi gerektiğine karar verdi. Gelecekte tüm Avrupa bankaları bu gerçek zamanlı transferi belli bir geçiş dönemiyle birlikte müşterilerine sunmak zorunda kalacak. Bunun için artık ekstra ücret alınmayabilir.

AP'de yasanın raportörü Hollandalı siyasetçi Michiel Hoogeven’e göre, havalenin eş zamanlı gönderilmesinin sadece aynı ülke içinde değil, tüm AB ülkelerinde sunulacağını kaydederken, bu uygulamanın mevcut bankacılık sistemini muazzam bir şekilde hızlandıracağını ifade etti.

Avrupa Parlamentosu seçimlerinde ilk sonuçlar belli oldu Avrupa Parlamentosu seçimlerinde ilk sonuçlar belli oldu