Almanya'da hükümet ortağı Yeşiller’de oy kaybı son 5 yılın en yüksek düzeyine ulaşarak yüzde 13'e düştü. Son verilerin 2018’den bu yana yapılan kamuoyu yoklamalarında Yeşiller’in aldığı en düşük oy oranı olduğuna da dikkat çekildi.

Alman kamu kanalı ARD adına yapılan son kamuoyu yoklamasında, Almanya’da bu hafta sonu genel Seçim olsa, CDU/CSU’nun yüzde 28, aşırı sağcı Almanya için Alternatif’in (AfD) yüzde 20, koalisyon hükümetini oluşturan SPD’nin yüzde 18, Yeşiller’in yüzde 13 ve FDP’nin yüzde 7 oy alacağı belirlendi. Sol Parti’nin ise yüzde 4 oy alarak yüzde 5 barajını aşamayacağı da saptandı.

26 Eylül 2021’deki genel seçim öncesi yapılan kamuoyu yoklamalarında oy oranı yüzde 26’lara kadar yükselen, ancak seçimlerden yüzde 14.8 oyla CDU/CSU ve SPD’nin ardından ‘üçüncü güçlü parti’ olarak çıkan Yeşiller’de oy kaybı iktidara geldikten sonra devam etti. 

Sahte evrak çetesine baskın: Üç eyalette gözaltı Sahte evrak çetesine baskın: Üç eyalette gözaltı

Öte yandan Almanya’nın önde gelen 500’e yakın büyük şirketin menajerleri, ekonomik kurum ve kuruluşların temsilcilerinin katıldığı kamuoyu yoklamasında Habeck’e güven yüzde 24’ü geçmedi. Bu oranın geçen yıl aralık ayında yüzde 47 olduğu da belirtildi.

Almanların yüzde 74’ünün SPD, Yeşiller ve FDP’den oluşan koalisyon hükümetinin çalışmalarından memnun olmadığı da saptandı. Memnun olanları oranı ise yüzde 21’de kaldı.