FATİH ÇİMEN-DUİSBURG

Dayanışma gecesine, HDP Eski Diyarbakır Bağlar Belediye başkan adayı Zübeyda Zümrüt, Halkların Demokrasi Partisi (HDP) Van Milletvekili Lezgin Botan, Müzisyen Mehmet Akbaş, Devrim Kavallı, Seyda Perinçek, Koma Agire Roj katıldı.

Savaştan başka beslendikleri bir şeyleri yok

Halkların Demokrasi Partisi (HDP) Van Milletvekili Lezgin Botan, ‘’Hepimizin bir oyu var. Benim oyundan ne olur demeyin. Bunlar bir dönem daha iktidarda kalırlarsa, çeteleri eliyle, Alevileri, Kürtleri, hedef alacaklar. Öyle bir tünele girdi ki, öyle suçlar işledi ki, savaştan başka beslendikleri bir şeyleri yok. Bugün sandıklara gitmeyen, eşini, dostunu, akrabasını sandıklara götürmeyen, bu seçimde rolünü oynamayan herkes, bu savaşın dolaylı tarafı olmuş olur. Bu suça ortak olmamak, bu savaşı durdurmak, soykırımın önüne geçmek için zindanda binlerce genci ölüme mahkum eden bu sistemin kapılarını  kırıp onların özgürlüğüne kavuşmalarını sağlamak gerekir.

Berkin Elvan’ların hürmetine sandığa gidin

Almanya: Scholz ve Baerbock Tahran’ı kınadı Almanya: Scholz ve Baerbock Tahran’ı kınadı

Berkin Elvan’ların yüzü suyu hürmetine ve binlerce şehidimizin yüzü suyu hürmetine mutlaka ama mutlaka sandıklara gideceksiniz; oyunuzu kullanacaksınız bu bir süreçtir. Bu bir savaştır. Savaş sadece silahla olmuyor. Psikolojiktir, ekonomiktir, kültüreldir, politiktir. Her alanda her düzeyde direniyoruz. Alevilerle Sunniler eşit değil, Hırıstiyanlarla Müslümanlar eşit olamaz, Kürtlerle Türkler eşit olamaz, kadınlarla erkekler eşit olamaz. Emekçilerle patronlar eşit olamaz. Bu mantıksızlık üzerinde herşeyi tekleştiren bu faşist zihniyeti durduramazsak, yenilgiye uğratamazsak, bunu yenilgiye uğratmak için gerekeni yapmazsak, o zaman büyük bir veballa yüz yüzeyiz. Büyük bir sorumlulukla yüz yüzeyiz. Tarihin bize emrettiği, zamanın ruhunun bizden istediği, binlerce milyonlarca yoksulun gözü bizdedir. Avrupa' da güçlü bir şekilde 9 Mayıs’a kadar, büyük bir çoşku, büyük bir moral  sandığa gidip gönderirsek,  Anadolu’daki bütün emekçi halklar, AKP/MHP faşizmini, bu terör rejimini yıkmaya hazırdır. 

Operasyonları boşa çıkarmak için sandığa gidin

Bize karşı yürütülen operasyonların, onların korkularını, onların çaresizliğini, adım adım tükenişlerini gösteriyor. Biz de kendimize üstümüze rolümüzü yerine getirin. Halkımızı sandıklara taşımak zorundayız. Nasılsa çalacaklar diyorlar, hayır çaldırmayacağız. Biz yerimizde oturursak çalacaklar, ama biz yerimizde oturmadıkça çalamayacaklar. Birlikte yürümeye devam edeceğiz, kazanacağız. Sandığa gidin, bir oy Kılıçdaroğlu’na, bir oy da Yeşil Sol Partiye verin’ dedi.

Demokrasi ve aydınlık bir gelecek için oylar Yeşiller Sol Parti’ye, 21 yıllık AKP iktidarının yarattığı karanlık tünelden çıkacağız. 15 Mayıs sabahı  umut ve gelecek düşleriyle uyanmak için oylar Yeşil Sol Parti’ye oy verin çağrısı dayanışma gecesinde yapıldı.

Gecenin son bölümünde ise sanatçı Mehmet Akbaş Zazaca klamları geceye katılanlarla birlikte söyledi. Müzisyen Devrim Kavallı türküleriyle ve Özge Güneş kemanıyla, Seyda Perinçek ise Kürtçe türküleriyle geceye renk kattı.