Almanya’nın doğusundaki 8 bin 800 nüfuslu kasabada pazar günü yapılan belediye başkanlığı seçiminin ikinci turunu, AfD’li Hannes Loth kazandı.

31 yaşındaki Alman lotodan 98 milyon Euro kazandı 31 yaşındaki Alman lotodan 98 milyon Euro kazandı

Seçime katılım oranı yüzde 61 olurken, bağımsız aday Nils Naumann’a karşı yarışan Loth oyların yüzde 51.1’ini aldı. Sonuçları değerlendiren AfD Saksonya-Anhalt Teşkilat Başkanı Martin Reichardt, ‘partinin ülke genelinde yükselişe geçtiğinin bir sinyali’ olduğunu belirtti. Reichardt, bu eğilimin Almanya’nın ‘ortası ve doğusunda’ kalıcı olmasını beklediklerini söyledi.

Irkçı AfD’nin seçim başarısı rakip partilerde hayal kırıklığı yarattı. DW Türkçe’nin haberine göre Sol Parti Saksonya-Anhalt Teşkilat Başkanları Janina Böttger ile Hendrik Lange, yaptıkları ortak açıklamada AfD’nin seçim başarısını “Sağ radikal AfD’nin temsilcilerinin üst düzey yerel makamları almaya başlamaları oldukça rahatsızlık verici” sözleriyle seçim sonuçlarını değerlendirdi. Yeşiller’in Saksonya-Anhalt Teşkilatı Başkanı Dennis Helmich ise sonuçların ‘çok büyük hayal kırıklığı’ yarattığını söyledi.

CDU ise AfD’nin olası seçim başarılarına karşı uyarıda bulundu. CDU’lu Andy Grabner, “Mevcut koalisyonun tercih ettiği politika bu şekilde devam ederse, bu AfD’li ne son belediye başkanı ne de son kaymakam olur” dedi. Koalisyon hükümetinin politikalarını eleştiren Grabner, AfD’nin yükselişinin bir ‘Saksonya-Anhalt fenomeni’ olmadığı değerlendirmesini yaptı.

Yabancı karşıtı AfD’nin adayı Robert Sesselmann, geçen hafta Sonneberg bölgesinde yapılan kaymakamlık seçimini ikinci turda kazanmıştı. Böylece AfD ilk kez idari yönetimde görev sahibi olmuştu. Almanya’nın iç istihbarat teşkilatı Anayasayı Koruma Dairesi’nin aşırı sağcılık konusunda ‘şüpheli vaka’ olarak değerlendirdiği AfD, son olarak Almanya genelinde yapılan anketlerde yaklaşık yüzde 20 oya ulaştı.