Ömür boyu hapis cezasını çektiği İmralı’da 25 yıldır tutuklu bulunan PKK lideri Abdullah Öcalan’ın "mevcut sağlık durumu ve cezaevi şartlarıyla ilgili” Almanya'nın başkenti Berlin'de  bir araya gelen Kürt göstericiler, Öcalan’ın fotoğrafının bulunduğu döviz ve pankartlar ile yürümek istedi.

Alman polisi, Öcalan'ın fotoğrafları bulunan döviz ve pankartların yasak olduğu nedeniyle gösteriye izin vermedi. Dikkat çeken durum ise, Berlin polisinin resmi sayfasında Öcalan için 'Kürt filozof' ifadesinin kullanılması oldu.

Bilindiği gibi Almanya'da PKK ile ilişkili sembollerin ve pankartların taşınması ve asılması 1993 yılından bu yana yasak.

ÖCALAN İÇİN 'KÜRT FİLOZOF' İFADESİ KULLANILDI

'Polizei Berlin' adlı Berlin polisinin resmi sitesinde yapılan haftalık olaylar duyurusunda, PKK lideri Abdullah Öcalan için “Kürt filozof” ifadesi kullanıldı.

Gösterinin içeriği ile ilgili açıklamanın bulunduğu bölümde, “Kürt filozof Abdullah Öcalan’ın mevcut sağlık durumu ve cezaevi şartlarıyla ilgili miting” yazısı dikkati çekti.  

İşte Berlin polisinin resmi internet sitesindeki Almanca açıklama:

Yanardağ uyardı: "Ukrayna savaşı uzarsa Almanya hedef olabilir" Yanardağ uyardı: "Ukrayna savaşı uzarsa Almanya hedef olabilir"

"Kundgebung zum Aktuellen Gesundheitszustand und zu den Haftbedingungen des Kurdischen Philosophen Abdullah Öcalan"

 ÖCALAN İÇİN 'FİLOZOF' İFADESİNİ İLK KEZ YANARDAĞ KULLANMIŞTI

Merdan Yanardağ, Tele1’de 26 Haziran 2023 Pazartesi günü ekrana gelen “4 soru 4 yanıt” programında Abdullah Öcalan’ın tecritinin kaldırılması gerektiğini söylemiş ve önce "Terör  Örgütü Propagandası Yapmak" suçlarından gözaltına alınmış sonra da 2 yıl 6 ay hapis cezası alarak tutuklanmıştı.

 Yanardağ, canlı yayın sırasında “Abdullah Öcalan hafife alınacak birisi değil. Neredeyse cezaevide filozof oldu çünkü okumaktan başka bir şey yapmıyor. Siyaseti doğru  okuyan, doğru gören, doğru çözümleyen son derece zeki birisidir.“ ifadelerini kullanmıştı.