Almanya'nın Hamburg kentinde 26 Mayıs 2019’da gerçekleştirilen  Belediye Meclis seçimlerinde seçilen iki yeni Belediye Meclis üyesinin aşırı İslamcı gruplar ile ilişkisi olduğu iddia edildi. 

Hamburg-Mitte ilçe seçim bölgesinde seçilen iki belediye meclis üyesinden birinin Alman Anayasayı Koruma Dairesi tarafından mercek altına alınan aşırı dinci grup Ansaar Uluslararası Derneği, diğer belediye meclis üyesinin de  Milli Görüş teşkilatı ile ilişkide olduğu öne sürüldü.

İlk meclis toplantısında aralarında anlaşamadılar

Şafi Sediçi ve Fatih Can Karışmaz

Hamburg-Mitte İlçe meclisine yeni seçilen Şafi Sediçi ve Fatih Can Karışmaz'ın böyle bir gerekçeyle dışlanamayacağını belirten 4 meclis üyesi ile, diğer 10 üyesi arasında yaşanan farklı görüşler parti meclisinde ayrılığa neden oldu.

Meryem Çevikkol: Yeşiller Partisi bu olamaz

Yeşiller Partisi bu olamaz herkesin farklı düşüncesi ve görüşü olabilir ama hedef aynıdır ifadelerini kullanan meclis üyeleri yinede ikiye bölündüler.

Manuel Muja

10 kişilik Yeşiller Meclis Grubu Başkanı Manuel Muja, “İddiaların doğru olup olmadığını araştıracağız. Kurallar gereği gereken neyse yapılacak” dedi.

Yeşiller Partili eyalet başbakan yardımcısı Katharina Fegebank ise bu yöndeki ağır bir iddiaya ilişkin parti yönetiminin kararını beklediğini kaydetti. Fegebank’ Parti üye sayısının artması sevindirici bir şey. Ancak kimi partiye üye yapacağımızı çok iyi bir biçimde incelemek zorundayız’ dedi.

Ayrı bir grup oluşturdular

Şafi Sediçi, Meryem Çelikkol, Miriam Natur, Nicole Kistenbrügger, Kay Dassow ve Fatih Can Karışmaz'dan oluşan ikinci meclis grubu oluşturuldu ve grubun başkanlığına Meryem Çelikkol getirildi. Çelikkol, “Bu yeşil olamaz. Bu yeşil değil” diyerek tepkisini dile getirdi.

Yeşiller-İki Grubu ilk toplantıya katıldı

'İslamcılık' ve 'Aşırılık' iddialarının ileriye sürülmesi üzerine yeşiller meclis grubunda Yeşiller-İki Grubu bağımsız grup oluşturdu. ve ilk üyeler toplantısı gerçekleşti. Toplantıda eski ve yeni BV Başkanı Dirk Sielmann, bir partinin iki meclis grubu ile katılmasının mümkün olduğunu ve hukuk açısından buna engel bir kanun maddesinin olmadığını belirtti.

Ayrı oturdular

İlk kez Yeşiller iki gruplu ilçe meclis üye toplantısında aralıklı oturdular ve bazı ilçe meclis üyeleri aralarında samimi konuştukları görüldü. Çelikkol basına yaptığı açıklamada, “Benim için bazı meslektaşların 'aşırı' şeklinde iddia edilen bir görüşe sahip olmaları anlaşılır gibi değil. İddialar belgelenmeden kimse yeni seçilenlere bu yönlü davranamaz ve bu kesinlikle yeşil olamaz” diyerek tepkisini koydu.

Olayın ardında SPD var idiası

‘Hamburger Abendblatt’ gazetesindeki bir habere göre bazı Yeşiller Partili üyeler ise bu işin arkasında SPD’deki bazı insanlar aracılığıyla, belediye meclis üyeliğine seçilen kişinin SPD çevresindeki bir proje tarafından desteklendiği öne sürüldü.

Hamburg-Mitte ilçe seçim bölgesinde son seçimlerde Yeşiller partisi 16, SPD 14, Sol Parti 8, CDU 6, AfD 4, FDP ise 3 Belediye meclis üyesi çıkardı.

Emine SONUGÜR