Süheyla KAPLAN / Hamburg

Almanya, ev alana maddi destek sağlıyor Almanya, ev alana maddi destek sağlıyor

Kantini gezen ve günlük menünün tadına bakan Yeşiller Partili Bilim Bakanı ve eyalet Başbakan yardımcısı Katharina Fegebank ile Hamburg Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hauke Heekeren, Levanten ve Asya mutfağının öne çıktığı yeni mutfak konseptinden çok etkilendiklerini belirterek; yemekhanenin açılış pastasını konuklara dağıttılar.

Açılışta konuşan Bilim Bakanı Katharina Fegebank: "Yeni açılan kantinle birlikte öğrenciler ve personel, modernize edilen Philosophenturm'da (Felsefe Bölümü) kendilerini yeniden evlerinde hissedebilirler. Yaz döneminin başlamasıyla birlikte Von-Melle-Park kampüsü artık daha da kapsamlı bir yemek hizmeti sunuyor. Yemekhane öğrencilere yeni bir karşılaşma alanı, fikir alışverişleri ve yeni fikirler için bir alan sunmaktadır - ki bunlar en iyi yemekle gelişir' dedi. 


Hamburg Üniversitesi Rektörü Heekeren: "Bugün "Philturm-Mensanın yeniden açılışını hep birlikte kutluyoruz. Kantin, insanları bir araya getiren ve günlük üniversite yaşamını karakterize eden ve zenginleştiren kalıcı bir mekandır. Von-Melle-Park kampüsündeki topluluk duygusunu daha da güçlendirmeye yardımcı olacak ve öğrencileri, personeli ve şehrin tüm vatandaşlarını kampüse davet edecek. Kantinin yeniden açılması Philosophenturm'un son bölümünün tamamlandığına işaret ediyor. Philturm-Mensa'nın açılmasında emeği geçen herkese teşekkür etmek istiyorum."

Studierendenwerk Hamburg Genel Müdürü Sven Lorenz: "Philturm kantini, Von-Melle-Park kampüsünü yenilikçi bir yemek yelpazesiyle zenginleştiriyor: kantin işletmecisi Alexander Schollenberger ve ekibi, klasik yemek yelpazesine ek olarak Doğu Akdeniz bölgesinin Levant mutfağından vurgulara odaklanıyor ve ayrıca Asya mutfağından öne çıkan lezzetler sunuyor. Kantin, modern mobilyaları ve dinlenme köşeleriyle de hoş bir ambiyansa sahiptir."

Philosophenturm kantininde günde üç öğün yemek, zengin makarna çeştleri, sebze tezgahında büyük bir vejetaryen ve vegan seçeneğinin yanı sıra tatlılar, taze salatalar içeren 2 farklı salata bölümü ve Asya veya Levanten odaklı özel bir tezgah ( Asya mutfagı) bulunmakta olup; bunların tümü yeni enerji tasarruflu mutfak teknolojisi kullanılarak hazırlanmaktadır.


Salon mobilyaları ve yumuşak tonlardan oluşan renk konseptiyle yeni tasarlanan yemek odası, insanları buluşmaya ve sohbet etmeye davet etmektedir.
Philturm kantini sabah 8:00'den akşam 17:00'ye kadar kesintisiz olarak açıktır ve geniş bir kahvaltı menüsü de sunmaktadır.