Köln- Chorweilerdeki Alevi Kültür Merkezi'ndeki‚ "31 Mart seçimlerinden sonra Türkiye‘nin yönü‘‘ konulu etkinliğe 250'ye yakın kişi katıldı.

Fikir Atölyesi Derneği'nin (FAD) düzenlediği ve Köln AKM‘nin destek verdiği Konferans Tele1 Almanya ekibinden Mehmet Tanlı'nın kısa sunumu sonrası başladı.

"UKRAYNA SAVAŞI UZARSA ALMANYA HEDEF OLABİLİR"

Konuşması sırasında Ukrayna-Rusya savaşını değerlendiren Merdan Yanardağ'ın uyarısı dikkat çekti. Yanardağ, ‘‘Kendisi Yahudi olan Selenski, savaşa karşı olan Ukraynalıları elektrik direklerine bağlayan Azov Taburu'na ait Neonazileri cepheye süren zayıf, güçsüz bir liderdir. Savaş uzarsa Almanya hedef olabilir, savaşın Almanya'ya sıçrama tehlikesi vardır‘‘ dedi.

"TÜRKİYE'DE SİYASİ BİR İTTİFAKA İHTİYAÇ VAR"

Merdan Yanardağ, konuşmasını pür dikkat dinleyen kitleye ‘‘Gazetecilik siyasi bir meslektir. Türkiye" de bugün adeta  göğüs göğüse bir mücadele var. Türkiye‘de CHP‘nin, HDP‘nin, Türklerin, Kürtlerin, Alevilerin ve tüm demokrat yurtsever grupları içinde barındıracak ve Türkiye'nin yeniden inşası için bir siyasi ittifaka ihtiyaç var. Türkiye‘de solun yüzde 50-55 oy potansiyeli var bu hiçte az değil. Önemli olan bu kitleleri harekete geçirmek onlara güven vererek desteklerini sağlamaktır‘‘ dedi.

ALMANYA'DA IRKÇILIK KABUL EDİLEMEZ 

Almanya‘daki Irkçılığı da sert dille eleştiren Merdan Yanardağ‚ "Daha sadece iki ay önce 2. kez Solingen kentinde bir bina kundaklandı ve Bulgaristan vatandaşı 4 Türk hayatını kaybetti. Bu ne büyük bir acıdır. Irkçı AfD Partisi tırmanışta onların olası bir iktidarında göçmenler için her şey daha kötü olacak, hayat daha da zorlaşacaktır. Ayrımcılık konusunda her türlü tedbir alınmalıdır. Almanya bir göç ülkesidir 63 yıldır burada yaşyan bizim insanlarımızın hakları verilmeli ve ırkçılık geriletilmelidir. Göçmenleri dışlayan, onların da katkılarıyla yaratılan refahı paylaşmayan Almanların yaptığı bir servet şovenizmidir. Almanya‘ya getirilen 1,5 milyon Ukraynalı bugün Almanya‘da tüm haklara sahipler. Oysa ki 60 yılın üzerinde bu ülkenin ekonomisine katkı sunan, refahta payı olan Türk kökenliler daha iyi bir muameleyi haketmişlerdir" dedi. 

Erdoğan TOGG hediye etmişti: 250 milyon Euro kaptırdı Erdoğan TOGG hediye etmişti: 250 milyon Euro kaptırdı

Yanardağ, Konferansın son bölümünde izleyicilerden gelen soruları yanıtladı ve kitaplarını okurları için imzaladı.