Öne Çıkanlar olduğu - yıl 3 Ahmet

4 bin 628 yargıç ve savcının görev yeri değiştirildi

Yargıçlar Sendikası, kararname ile sendika üyesi hakimlerin ve savcıların isteği dışında yerlerinin değiştirildiğini belirtti.

Uygulamayı “sürgün” olarak değerlendiren Yargıçlar Sendikası’nın yazılı açıklamasında ayrıntılar yer aldı.

Yazılı açıklamada “Adli yargıda 4163, İdari yargıda 465 olmak üzere toplam 4628 yargıç ve cumhuriyet savcısının görev yaptıkları yerler değiştirilmiştir. Sendikamız Genel Sekreteri İbrahim Fikri Talman da bu kararnameye dahil edilenler arasında yer almıştır. Mesleğinin son yılında, yargı bağımsızlığı mücadelesini veren YARSAV ve Yargıçlar Sendikası’nın yönetim kadrolarında yıllarca emek veren, herkesin hukukçu kimliği ile ilgili övgü dolu sözlerini sonuna kadar hak etmiş bir yargıç olarak İstanbul Anadolu Adliyesi yargıçlığından Van’a sürgün edilmiştir. Yine aralarında sendikamız üyesi olan yargıçlarda olmak üzere pek çok kişinin istek dışı kıdem ve liyakatlarına uygun olmayan yerlere gönderildiği görülmüştür” denildi.

“Sendika genel sekreterimizin mesleki kıdemi, başarı durumu, eski ve yeni görev yerleri kıyaslandığında bu atama işleminin esasen bir sürgün olduğu her türlü izahtan varestedir” denilen açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“Bir yandan siyasi iktidar tarafından yargı reformu paketlerinde coğrafi teminat söyleminde bulunulurken, bu söylemin hamasi söylem olarak kaldığı kararname içeriğinden anlaşılmaktadır. Her zaman olduğu gibi özgür ruhlu, bağımsız, tarafsız yargıç ve savcıların atamalarına sıra geldiğinde liyakat, kıdem, deneyim gibi ilkeler yine göz ardı edilmiş, adeta düşman ceza hukuku uygulanmıştır.

Sendikamız üyesi meslektaşlarımızdan daha önce mağdur edilen ve aileleri darmadağın edilen üyelerimizin mağduriyetlerinin giderilmesi elbette sevindiricidir ancak bu durum yapılan sürgünü görmezden gelmemizi gerektirmeyecektir. Genel sekreterimizin Van’a sürgün edilmesi aynı zamanda siyasi iktidarın yargı örgütlenmesine vurduğu ağır bir darbedir. Örgütlü demokrasiye, düşünce ve ifade özgürlüğüne, bağımsız yargıya, adil kararlara tahammülsüzlüğün açık bir örneğidir.

Ne yazık ki bu dönemde de 2010 yılından beri yaşadığımız ve tespit ettiğimiz üzere adaletten, hak ve hukuktan, bağımsız ve teminatlı yargıçtan, yargı örgütlenmesinden, düşünce ve ifade özgürlüğünden bahsetme olanağı bulunamayacaktır.

HSK'nun 17 Haziran 2020 tarihli kararnamesi yargıçlık teminatının, sendikal güvencenin ihlal edilmesi, yargı bağımsızlığı ve hukukun üstünlüğü ilkelerinin gözetilmemesi nedeniyle yargıyı dizayn etme maksatlı önceki kararnamelerin devamıdır.

Yargıç ve savcıları iktidara ram etmeyi amaçlayan, siyasi iktidarın talimatıyla düşünen, iktidarın düşüncelerini emir telakki eden HSK'nu tüm yargıç ve savcı meslektaşlarımızı siyasi iktidarın baskısına karşı yargının bağımsızlığını, hukukun üstünlüğünü, yargıçlık güvencesini savunmak HSK’nun web sayfasında yazılı olduğu üzere yargıç ve cumhuriyet savcılarının teminatı olmak gibi bir misyon ve vizyonlarının bulunduğunu, buna uygun işlem tesisi yapmalarının gerekliliğini bir kez daha hatırlatıyoruz.

Kamuoyuna saygı ile duyuruyoruz.

YARGIÇLAR SENDİKASI”

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner67

banner68

banner69

banner71

banner84

banner62

banner85

banner73

banner57

banner11

banner56

banner51

banner58

banner61

banner82

banner27

banner59

banner81