İşte Türkiye/Almanya İnsan Hakları Derneği (TÜDAY) imzalı "Aşırı sağcı örgüt "Ülkü Ocakları" yasaklanmalıdır!" başlıklı o açıklama:

"Türkiye/Almanya İnsan Hakları Derneği (TÜDAY), Alman hükümetini Almanya'da aşırı sağcı "Ülkü Ocakları" örgütüne yönelik bir yasağı nihayet uygulamaya çağırıyor.

2020 yılı sonunda Federal Meclis'teki CDU/CSU, SPD, Yeşiller ve FDP ortak bir önerge sunarak federal hükümeti Ülkü Ocakları örgütünün yasaklanmasını değerlendirmeye çağırmıştı. Bu açık talebe rağmen süreç şu ana kadar başarısızlıkla sonuçlandı.

Aşırı milliyetçi ve radikal fikirleriyle tanınan Ülkü Ocakları, Almanya'da toplumsal birliktelik için önemli bir tehdit oluşturmaktadır. İdeolojik yönelimleri demokrasimizin temel değerleriyle çelişmekte ve toplumsal barışı tehlikeye atmaktadır. Örgüt sadece Türkiye'de değil, uluslararası alanda da şiddet ve sindirme yöntemleriyle tanınmaktadır.

Fransa, örgüte atfedilen şiddet eylemlerindeki artışın ardından Kasım 2020'de Ülkü Ocaklarını yasaklamıştır. Ülkü Ocakları'nın faaliyetleri Almanya'da da bilinen bir sorun ve güvenlik makamları ve siyasetçiler tarafından yakından takip ediliyor. Bununla birlikte, açık bir yasak hala beklemededir.

Almanya'da anket sonucu: Hükümete destek yüzde 16’da kaldı Almanya'da anket sonucu: Hükümete destek yüzde 16’da kaldı

2 Temmuz 2024 tarihinde, Türk vatandaşı Merih Demiral, Avrupa Şampiyonası 16. tur maçında Avusturya'ya attığı ikinci golü aşırı sağcı "kurt selamı" ile kutladı. Kurt selamı bir el işareti ve Ülkü Ocakları'nın sembolüdür. Almanya'da Federal Anayasayı Koruma Dairesi tarafından izlenen aşırı sağcı "Ülkücü" hareketin destekçileri "Bozkurtlar" olarak biliniyor.

Anayasanın korunmasına ilişkin 2023 raporu, "Ülkücü" hareketin nasıl aşırı sağcı olduğunu açıkça belirtmektedir. Raporda şu ifadeler yer almaktadır: "Irkçılık, Anti-Semitizm ve Türklüğün etnik kültürel üstünlüğü gibi unsurlarla karakterize edilen aşırı milliyetçi ve aşırı sağcı bir ideolojiyi çağrıştırmaktadır. İddia edilen kültürel ve dini üstünlük, özellikle Yahudiler, Kürtler ve Ermeniler gibi diğer etnik grupların ve dinlerin aşağılanmasına yol açmaktadır ki bu da uluslararası anlayışa aykırıdır." Avusturya'da "kurt selamı" ve diğer aşırılık yanlısı sembollerin kullanımı halihazırda cezai bir suçtur.

TÜDAY, Federal Hükümeti halihazırda başlamış olan süreci hızlandırmaya ve Ülkü Ocakları'nın yasaklanmasını gecikmeksizin yasalaştırmaya çağırmaktadır. Bu nedenle hem Ülkü Ocakları'nın yasaklanmasını hem de Federal Meclis, Federal Hükümet, Federal Konsey ve Federal Meclis'teki milletvekili grupları ve tek tek milletvekilleri tarafından Anayasa'nın 76. Maddesi temelinde bir yasama girişiminde bulunulmasını talep ediyoruz. Tüm demokratik güçlerin bir arada durması ve aşırıcılık ve nefrete karşı kararlı bir şekilde harekete geçmesi elzemdir. Ülkü Ocakları'nın yasaklanması, Almanya'da güvenlik ve toplumsal barışın güçlendirilmesi yönünde atılacak önemli bir adım olacaktır."