İktidardaki Cumhur İttifakı’nın uzunca zamandır hedef aldığı TTB yönetimiyle ilgili yargı eliyle ilk hamle yapıldı.

Dava süreci, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ile MHP lideri Devlet Bahçeli’nin, Ekim 2022’de TTB’yi hedef alması üzerine savcılıkça iddianame hazırlığıyla başladı.

Erdoğan, o dönem TTB Merkez Konseyi Başkanı Şebnem Korur Fincancı’nın TSK operasyonlarında kimyasal silah kullanılmasıyla ilgili araştırma yapılması yönündeki açıklaması gerekçesiyle “Tabipler Birliği Başkanı ile ilgili yargı harekete geçmiştir” demiş; Bahçeli’nin de talebi doğrultusunda Türk ifadesini TTB’nin adından çıkaracaklarını açıklamıştı.

Almanya'da son yapılan anket: Koalisyon oy kaybediyor Almanya'da son yapılan anket: Koalisyon oy kaybediyor

Ankara 31. Asliye Hukuk Mahkemesi’nin TTB Merkez Konseyi’nin görevden alınarak yerine kayyum yönetim atanması yönündeki kararı önce temyiz için Yargıtay’a gönderilecek. Yargıtay’ın kararıyla yerel mahkeme kararı onanırsa TTB’nin seçilmiş yönetimi görevinden uzaklaştırılacak ve kayyum yönetimi göreve getirilecek.

Ankara Adliyesi önünde TTB yönetimince ilk açıklamada, Yargıtay’ın temyiz aşamasında kesin kararı ortaya çıkıncaya kadar Merkez Konseyi’nin görevde kalacağı vurgulandı. Eş zamanlı olarak TTB’nin sosyal medya sitesi X (Twitter) hesabından yapılan açıklamada, “Siyasi iktidar eliyle egemen kılınmak istenen hukuksuzluk rejimi bir meyvesini daha vermiş; Türk Tabipleri Birliği’ni hedef alan davada, bir yıldan bu yana süregelen hukuksuzluklar silsilesi Merkez Konseyi üyelerinin görevden alınması ile sonuçlanmıştır. Altını kalın çizgilerle çiziyoruz: Türk Tabipleri Birliği için dünden bugüne değişen hiçbir şey yoktur. Merkez Konseyi karar temyizde kesinleşene kadar görevinin başındadır. Eşitlik yoksa, özgürlük yoksa, demokrasi yoksa, adalet yoksa, sağlık yoksa; mücadele haktır! Ve mücadele, Türk Tabipleri Birliği'nin adıdır!” denildi.

Fincancı: “Görevimizin başındayız”

TTB Merkez Konseyi, Başkanı Fincancı ve beraberindeki Konsey üyeleriyle birlikte düzenlediği basın toplantısında ise, “Bu mücadele bitmez. Daha önce de söylemiştik, mücadele TTB'nin adıdır. TTB’den bizi söküp atmaya hiç kimsenin gücü yetmez. Biz her zaman TTB içinde emek vermeye devam ederiz. Gerekirse yeri sileriz, gerekirse deprem bölgesinde yükleri taşırız, gerekirse de üretiriz, halk sağlığı sorunlarını hep beraber dile getiririz” dedi.

Fincancı, “Biz görevimizin başındayız. Bu mücadeleyi sürdüreceğimizi, bu mücadelenin de Türk Tabipleri Birliği içinde, o çatının altında olacağını bilmenizi istiyoruz. Susmuyoruz, korkmuyoruz, vazgeçmiyoruz, hiçbir yere gitmiyoruz. TTB bizim meslek örgütümüz. Kimsenin bir darbe yasasıyla, darbe yargısıyla elimizden alması mümkün değildir” diye konuştu.