Almanya'da Demir Yolları (Deutsche Bahn - DB) ile Alman Makinistler Sendikası ( Gewerkschaft Deutscher Lokomotivführer - GDL) arasında sürdürülen görüşmelerde uzlaşma sağlanamaması üzerine tren makinistleri ve kondüktörler grev kararı aldı.

Almanya'da tren makinistleri sendikası GDL tarafından yapılan açıklamaya göre, bugün akşam saat 18.00'den itibaren 6 gün boyunca tüm tren seferlerinin tamamen duracağı açıklandı. İlk olarak bugün yük trenleri, yarın sabahtan itibaren ise, yolcu taşıyan tüm tren makinistleri grevde olacak. Grev önümüzdeki hafta Pazartesi günü saat 18.00'e kadar sürecek.

Alman Makinistler Sendikası GDL, işveren konumundaki Demir Yolları DB’nin makinist ve kondüktörlerin çalışma süresinin ücret kaybı olmadan 1 Ocak 2026 tarihi itibariyle 1 saat azaltılması, ücretlere bu yıl ağustos ayı itibariyle yüzde 4.8 ve gelecek yıl nisan ayında da yüzde 5 ek zam yapma önerisini kabul etmedi. Bunun üzerine sendikanın grev kararı aldığı ve 23 Ocak saat 18.00 ile 29 Ocak saat 18.00 arası tüm tren seferlerinin yanı sıra metro sistemi yer üstünde şehir içi hizmet veren demir yolu (S-Bahn) sisteminin 6 gün boyunca tamamen devre dışı kalacağı belirtildi.

Alman turizm şirketi FTI iflas başvurusunda bulundu Alman turizm şirketi FTI iflas başvurusunda bulundu

GREV BUGÜN BAŞLADI

GDL sözcüsü dpa haber ajansına yaptığı açıklamada, grevin planlandığı gibi saat 18.00'de başladığını söyledi. Deutsche Bahn, çok sayıda yük treninin grevde olduğunu ve varış noktalarına ulaşamayacaklarını duyurdu. Bir sözcü, "Alpler, Polonya veya İskandinavya üzerinden Avrupa yük trafiğinin yanı sıra Hollanda veya Belçika'daki deniz limanları da etkileniyor" dedi.