Merkez Bankası (TCMB) politika faizini 250 bp daha artırarak yüzde 42.5'e yükseltirken; dezenflasyon için gerekli parasal sıkılık düzeyine önemli ölçüde yaklaşıldığını, parasal sıkılaştırma adımlarının en kısa zamanda tamamlanacağını açıkladı.

Urfa: Tarım İşletmeleri Müdürlüğü’nde 400 çoban iş bıraktı Urfa: Tarım İşletmeleri Müdürlüğü’nde 400 çoban iş bıraktı

Para Politikası Kurulu'nun (PPK) karar metninde, "Kurul, dezenflasyonun tesisi için gerekli parasal sıkılık düzeyine önemli ölçüde yaklaşıldığını değerlendirerek parasal sıkılaştırma hızını yavaşlatmıştır. Kurul, parasal sıkılaştırma adımlarını en kısa zamanda tamamlamayı öngörmektedir. Fiyat istikrarının kalıcı tesisi için gerekli parasal sıkılığın ise gerektiği müddetçe sürdürüleceği değerlendirilmiştir" denildi.

Ekonomistler, TCMB mesajlarından faiz artışlarının ocakta son bir artışla yüzde 45'te tamamlanacağını mesajını aldılar.

TL YÜZDE 35.8 DEĞER KAYBETTİ

Dolar/TL, yaklaşık dört aydır süregelen günlük sınırlı yükseliş eğilimini sürdürerek foreks piyasasında 29.43'e Euro TL ise 32.38 ile tarihi zirvelerden güne başladı.TL, son günlerde daha yatay seyretse de dolar karşısında yıl başından beri yüzde 35.8 değer kaybetti. Kur üzerinde kamu kontrolünün gevşediği Haziran ayından bugüne TL'deki değer kaybı ise yüzde 29 oldu.

Türkiye'nin kredi iflas takası priminde (CDS) seçim sonrası 700 baz puandan düşüş 300 baz puan altında devam ediyor.

Yıl bitmeden açıklanan 2024 para ve kur politikası metni ve 11 Ocak'ta ABD'de düzenlenecek TCMB yatırımcı günü piyasanın TCMB'den takip ettiği önemli gelişmeler arasında.